A Szeged-Csanádi Egyházmegye főiskolája vette át a békéscsabai gazdasági campust

Belföld, 2018.02.05

A katolikus Szeged-Csanádi Egyházmegye fenntartásában működő Gál Ferenc Főiskola (GFF) vette át februártól a Szent István Egyetemtől (SZIE) a békéscsabai gazdasági campus működtetését. A GFF új mesterképzési szakokat és a munkaerőpiaci igényeknek megfelelően új alapszakokat is indítana a jövőben - válaszolt Kozma Gábor rektor hétfőn írásban az MTI-nek.

Kifejtette, a SZIE három alapképzési szakot (gazdálkodási és menedzsment, pénzügy és számvitel, valamint műszaki menedzser) és két felsőoktatási szakképzési szakot (gazdálkodási és menedzsment, pénzügy és számvitel) adott át a GFF-nek, valamint néhány végzés előtt álló hallgatót andragógia alapképzési és emberi erőforrások felsőoktatási szakképzési szakon. Ezeken jelenleg 346 hallgató tanul.

A korábban Békéscsabán folytatott mesterszakos képzéseket (emberi erőforrás tanácsadó, pénzügy, vezetés és szervezés, valamint agrár-mérnöktanár) nem adta át a SZIE, azokat más telephelyeire helyezte át.

Az átadás-átvételt mindkét intézmény szenátusa jóváhagyta.

A GFF szélesíteni tervezi a képzési portfóliót, a meglévő gazdasági, pénzügyi mellett a tervek szerint nyomdaipari mérnöki és informatikai képzéseket is indít majd.

A GFF a gazdasági kampuszból létrehozta a békéscsabai telephelyű gazdasági kart, amelynek dékánja Árpási Zoltán egyetemi docens, korábbi békéscsabai dékánhelyettes lett. Az új kari vezetőség feladata a kari tanács és más kari bizottságok létrehozásának előkészítése, a kari szervezeti struktúra és az új szabályzatok megalkotása - írta Kozma Gábor. A kari tanács 2025-ig tartó fejlesztési tervet is készít. A kari szervezeti egységek vezetőire a dékán tesz javaslatot - tette hozzá.

A GFF kihasználná a négy kara (teológiai, pedagógiai, egészség- és szociális tudományi, valamint gazdasági) közötti képzési együttműködéseikben rejlő lehetőségeket, ami az intézményi kutatási-képzési, oktatói-hallgatói közösségében rejlő energia aktivizálását jelenti - közölte a rektor.

A békéscsabai campusra jelentkezők száma mára jelentősen csökkent: míg 2011-ben 1150 hallgató járt oda, tavaly már nem érte el a 400-at ez a szám. A 2017-2018-as tanévre 131 új hallgatót vettek fel, ami csaknem 15 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

Kozma Gábor ezzel kapcsolatban közölte, hogy a hallgatói létszám emelésének kérdésével akkor tudnak foglalkozni, ha látják, hogy a SZIE által meghirdetett, de már a GFF kereteiben folytatódó békéscsabai képzésekre hányan jelentkeznek, hányat vesznek fel.

A korábban a campust terhelő, a 300 személyes nagyelőadóra és a könyvtárra vonatkozó úgynevezett ppp-konstrukcióból származó mintegy 1,8 milliárd forintos terhet az állam kiváltotta. Jelenleg folynak a tárgyalások a kollégium csaknem kétmilliárdos ppp-terheinek kiváltásáról is, ám ezzel kapcsolatban a rektor megjegyezte, hogy a GFF a kollégiumot nem vette át.

A GFF a szarvasi pedagógiai kart 2014-ben, a gyulai egészségügyi és szociális felsőfokú képzést tavaly februárban vette át a SZIE-től. 2015 óta fenntartója a békési szakképző intézménynek is. A SZIE Békés megyében a víz- és környezetgazdálkodással foglalkozó szarvasi Tessedik Campus fenntartója is.

A Gál Ferenc Főiskola (GFF) katolikus egyházi felsőoktatási intézmény, fenntartója a Szeged-Csanádi Egyházmegye. Papok, hittanárok, egyházi munkatársak képzésén túl Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megye mellett Budapesten és Komárom-Esztergom megyében is működtet gyermekvédelmi hálózatot, karitászszolgálatot és szociális intézményeket. Több mint 1100 hallgató tanul a GFF-en, saját fenntartású iskoláiba mintegy 700 diák jár.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!