Szándéknyilatkozatot írtak alá a kaposvári villamosmérnök-képzés elindításáról

Belföld, 2020.07.02

Villamosmérnök-képzést indít az Óbudai Egyetem szeptemberben a Kaposvári Egyetemen, az erről szóló szándéknyilatkozatot csütörtökön írták alá a fővárosi felsőoktatási intézmény, a kaposvári önkormányzat, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), valamint a Robert Bosch Kft. képviselői Kaposváron.

A nyilatkozat szerint a felek elkötelezettek amellett, hogy a jövőben Kaposvár legyen a magyar villamosmérnök-alapképzés és a duális felsőoktatási képzés egyik fontos bázisa.

Schanda Tamás, az ITM parlamenti államtitkára az aláírás előtt tartott tájékoztatón mérföldkőnek nevezte a szak indítását a magyar műszaki felsőoktatás fejlesztésében.

"Magyarország kormányának elsődleges célja, hogy a tudásközpontok és a felsőoktatás elősegítsék az ország gazdasági, társadalmi stabilitását és a magyar emberek jólétét" - jelentette ki.

Ugyanilyen fontos - mondta -, hogy a magyar egyetemi és kutatói szféra meg tudja méretni magát a világ előtt, és innovatív megoldásokkal globális szerepet tudjon vállalni.

Az államtitkár utalt arra, hogy a megállapodás rögzíti a közös kutatási és fejlesztési irányokat a mesterséges intelligencia, a robotika, a precíziós gazdálkodás és az önvezető járművek területén.

A képzés erősen kötődik az ipar szükségleteihez; a cél az, hogy a mérnökhallgatók a legkorszerűbb ismereteket sajátítsák el, és azonnal teljes értékűen kapcsolódjanak be a munkába. A kaposvári felsőoktatás erősödő pályán van - jegyezte meg.

Schanda Tamás hangsúlyozta: a magyar kormány elkötelezett a duális képzés erősítése mellett. 2015 óta az abban részt vevő hallgatók száma ötszörösére, a képzési partnereké 2,5-szeresére nőtt. A duális képzésnek a következő években tovább kell bővülnie, az elvárás, hogy 2023-ig a releváns képzési területeken az abban részt vevő elsőévesek aránya meghaladja a hat százalékot.

Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora közölte: 2020. szeptembertől a klasszikus formában indul a villamosmérnök-képzés, a tervek szerint 2021. szeptember 1-jétől már villamos-üzemmérnököket képeznek majd Kaposváron.

Elmondta: virtualizált robotikai kutató-fejlesztési központot hoznak létre, amelynek segítségével távolról lehet virtuális környezetben irányítani robotokat.

A központ közép-kelet-európai viszonylatban egyedi megoldás lesz - tette hozzá.

Szászi István, a Robert Bosch Kft. budapesti fejlesztési központjának vezetője arról beszélt, hogy a cég 14 felsőoktatási intézménnyel működik együtt Magyarországon, közülük négyben gyakorlatorientált, duális képzés zajlik. Azt mondta, Kaposvár a jövő évtized járműipari innovációs központjává válhat.

Kitért arra, hogy a Bosch-csoportnak világszerte 60 országban 400 leányvállalata van, több mint 400 ezer munkavállalóval. Magyarországon 9 tagvállalat több mint 15 ezer embert foglalkoztat, és Budapesten van a Bosch második legnagyobb, európai fejlesztési központja.

Szita Károly, Kaposvár Fidesz-KDNP-s polgármestere a többi között arról beszélt, hogy a somogyi megyeszékhelyen még ebben az évben helyi vállalkozók segítségével kaposvári ipari életpályamodellt alakítanak ki.

A Robert Bosch Kft. sajtóközleményében azt írta, hogy a Kaposváron induló műszaki képzés 2030-ig folyamatosan bővül, legalább három szakirányon alap- és mesterképzés is lesz, megteremtve ezzel a multidiszciplináris képzés alapjait.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!