KT-konferencia - Tovább csökken az államadósság GDP-hez mért aránya és a devizaadósság

Gazdaság, 2017.10.12

Az államadósság GDP-hez mért aránya és a devizaadósság a következő években tovább csökken a jegybank elemzései szerint - mondta Baksay Gergely, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója a Költségvetési Tanács számára készített háttértanulmányok bemutatására szervezett szakmai konferencián csütörtökön Budapesten.

Kiemelte: ezzel együtt, az ország versenyképességének további javítása érdekében, mérsékelni kell az adóterheket, amiben előrelépés, hogy jövőre az eredeti elképzelésekhez képest jobban, 19,5 százalékra csökkenhet a szociális hozzájárulási adó és az egészségügyi hozzájárulás kulcsa.

A jegybank igazgatója az MNB költségvetési előrejelzését bemutatva elmondta: a jegybanki szakértők továbbra is a kormány 2017-es hiánycéljánál alacsonyabb, 1,6-1,8 százalékos deficitet prognosztizálnak. Ezt alátámasztja, hogy 2017 első felében az államháztartás ESA (uniós) elszámolás szerinti egyenlege többletet mutatott - jelezte.

Baksay Gergely kiemelte: 2018-ban az államháztartási hiány a 2,4 százalékos deficitcéllal összhangban alakul, enyhe fiskális ösztönzés mellett. A 2016-2018 közötti adóintézkedések hozzájárulnak Magyarország versenyképességének növeléséhez.

Hozzáfűzte: az elmúlt években a GDP 1,6 százalékával csökkentek a kamatkiadások, ez fedezetet biztosít az esetleges költségvetési élénkítésre.

Simon József, az Állami Számvevőszék számvevő osztályvezető-főtanácsosa az idei büdzsé teljesítése során felmerülő kockázatokról elmondta: az áfa-, a jövedéki adó- és az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) befizetésénél elmaradások lehetnek, együttesen a pénzforgalmi egyenleget nézve a három adónemből 75-110 milliárd forintos elmaradás is lehet a tervezetthez képest.

Rámutatott: a kockázatokat jelzi, hogy 2017 első felében áfából az éves előirányzatnak csak 44 százaléka folyt be.

Simon József elmondta: számos felfelé mutató kockázat is van, például az éves fogyasztói árindex várhatóan meghaladja a kormány által előre jelzett 0,9 százalékot, ami növelheti az áfa-befizetéseket, illetve a fogyasztáshoz kötődő költségvetési bevételeket.

Az ÁSZ számvevő osztályvezető-főtanácsosa kiemelte: a 2017-re vonatkozó adósságszabályoknak várhatóan megfelel a kormányzati szektor adósságának alakulása. Az idei év végén az uniós módszertan szerinti GDP-arányos kormányzati adósság csökkenni fog.

Simon József rámutatott: 2017 első hat hónapjában kedvezően alakultak a főbb makrogazdasági mutatók, a bevételi elmaradások, valamint a többletkiadások eredményeként ugyanakkor az államháztartás év végi pénzforgalmi egyenlege 76-108 milliárd forinttal kedvezőtlenebb lehet a tervezettnél.

Kifejtette: kedvezően alakultak az első hat hónapban a makrogazdasági mutatók, a GDP átlagos növekedési üteme 2017 első fél évében 3,6 százalékot ért el, ami kis mértékben marad el a 4,1 százalékos éves kormányzati prognózisától. A gazdasági növekedés fő motorját az első félévben az ipari termelés és a szolgáltatások bővülése jelentette.

Kiemelte: a költségvetési kockázatok kezelésére az Országvédelmi Alapban 66 milliárd forint áll még rendelkezésre, amelynek felhasználásához várhatóan adottak lesznek a feltételek. Az ÁSZ véleménye szerint a rendelkezésre álló szabad tartalék a kimutatott kockázatok jelentős részét képes kezelni - tette hozzá.

Kiemelte: a központi alrendszer pénzforgalmi hiánya az első félévében 911,2 milliárd forintot tett ki, ezen belül meghatározó tényező volt a központi költségvetés 902,4 milliárd forintos és a tb alapok 110,6 milliárd forintos hiánya.

Kifejtette: az ÁSZ becslése alapján 2017 végén a bevételi oldalon 32-48 milliárd forint elmaradás, a kiadási oldalon 44-60 milliárd forint többlet várható.

Simon József hangsúlyozta: az uniós módszertan szerint 2017 első félévében a kormányzati szektoron belül az államadósság rátája június 30-án a GDP 74 százaléka volt. Az ÁSZ az uniós szabály szerint számított államadósság csökkenését valószínűsíti 2017-re - mutatott rá az ÁSZ vezető munkatársa.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!