Palkovics László: a kormány munkájának fókuszában áll a magyar kkv-szektor erősítése

Gazdaság, 2018.05.24

A kormány tevékenységének fókuszában áll  a magyar kis- és középvállalkozói (kkv) szektor erősítése - hangsúlyozta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter csütörtökön, Budapesten az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) közgyűlésén.

Rámutatott arra, hogy a magyar kkv-szektor hatékonyságát, valamint részarányát a magyar gazdaságban jelentősen növelni kell, mert lemaradásban van a multinacionális vállalatokkal szemben.

Hozzátette, hogy a kkv-szektor termelékenységének növelése érdekében a kormány együttműködik a kamarával, az érdekképviseletekkel.

A miniszter fontosnak nevezte, hogy legyen a magyar vállalatoknak szabadalmaztatott saját terméke, mert véleménye szerint ezzel kevésbé lesznek kiszolgáltatottak a piacon.

Palkovics László kiemelte, hogy a magyar gazdaság számára a multinacionális vállalatok jelenléte is fontos, mert olyan fejlett technológiát hoznak az országba, amely a magas hozzáadott értékű termékek előállítását segíti, és egyben azt is bizonyítja, a magyar gazdaság képest high-tech termékeket előállítani.

Kitért arra, hogy az egyetemeken meglévő tudás nehezen megy át a gazdaságba, ezen segíthet az egyetemek és a vállalatok szorosabb együttműködése.

Palkovics László hangsúlyozta a szakképzés és a felnőttképzés erősítésének fontosságát, célnak nevezte, hogy Magyarországon 2030-ra legalább minden negyedik lakos vegyen részt felnőttképzésben, újítsa meg tudását, jelenleg ugyanis nagyon alacsony a felnőttképzésben résztvevők aránya.

Elmondta, hogy a kormány a szakképzésben az iskolák eszközeit megújítani, a szakmák, a szakoktatói munka presztízsét növelni kívánja. Szeretnék elérni azt is, hogy a szakgimnáziumok versenyképesek legyenek az általános gimnáziumukkal.

A közgyűlésen elhangzott kérdésre válaszolva Palkovics László elmondta, hogy a tárca kkv főosztályánál lesz majd kifejezetten a kisebb mikrovállalkozásokkal foglalkozó részleg is.

Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke a közgyűlésen hangsúlyozta, hogy érdekképviseletként alkotó partnerségre törekednek a kormánnyal, például a technológiai megújulás, a digitalizáció, a hatékony szolgáltatás kialakítása, a mestervizsga területén.

Az Iposz elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az iparosoknál lévő speciális szaktudás el fog tűnni a piacról, ha nem történik változás a szakképzésben.

A közgyűlés elé terjesztett írásos beszámoló szerint az Iposz tevékenységének kiemelt területe a szakképzés, a felnőttképzés és a továbbképzés. A szakképzett munkaerő hiánya már a mikro- és kisvállalkozásokat is erőteljesen érinti. Az Iposz 2018. évi cselekvési tervében szerepel, hogy folytatni kell az érdekvédelmet azokban az országos szervezetekben, amelyekben a szövetség jelen van.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!