Tőzsde - Csökkenéssel nyithatnak a főbb európai piacok

Gazdaság, 2018.10.15

Csökkenéssel nyithatnak a főbb nyugat-európai részvénypiacok hétfőn, a befektetők kockázatvállalási kedvét visszafogja a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnéséről (Brexit) folyó tárgyalások vontatottsága, a kínai gazdasági növekedés esetleges lassulása, valamint az amerikai hitelköltségek emelkedése.

Az IG Market elemzői arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 mutató 5 ponttal, a frankfurti DAX-30 index 20 ponttal, a párizsi CAC-40 index pedig 19 ponttal eshet a nyitásban.

A legtöbb befektető óvatosságra váltott, miután a múlt héten erős eladási hullám söpört át a világ részvénypiacain. Ezt egy sor olyan tényezőnek tulajdonítják, mint például az amerikai-kínai kereskedelmi háború hatása, az amerikai kötvényhozamok emelkedése és a gyorsjelentési szezon kezdetét övező idegesség. Ráadásul a Nemzetközi Valutaalap friss világgazdasági prognózisában két év óta először rontotta idei és jövő évi növekedési előrejelzését a tavasz óta erőteljesebben jelentkező kockázatok miatt.

Európában a piacokat aggasztja, hogy Nagy-Britannia és az Európai Unió főtárgyalói vasárnap sem értek el áttörést a brit EU-tagság megszűnésének feltételei rendezésében, így számos kérdés, köztük az Írország és Nagy-Britannia közötti határ ellenőrzésének kérdése továbbra is nyitott. A tárgyalók a megállapodás már elfogadásra szánt tervezetét akarták előkészíteni, de a megbeszéléseket felfüggesztették az uniós tagországok vezetőinek szerdán kezdődő kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójáig.

Rontja a piaci hangulatot az is, hogy az olajárak meredek emelkedésnek indultak, a szaúdi tőzsde pedig lejtmenetre váltott annak nyomán, hogy kiéleződött a diplomáciai feszültség Szaúd-Arábia és a nyugati országok között. A londoni kormány szankciókat és az amerikai elnök is megtorlást helyezett kilátásba arra az esetre, ha kiderülne, hogy a szaúdi vezetés áll Dzsamál Hasogdzsi szaúdi újságíró eltűnése mögött. Az ellenzéki hírlapírónak az után veszett nyoma, hogy október 2-án bement hazájának isztambuli konzulátusára. Rijád tagadja, hogy köze lenne az újságíró eltűnéséhez.

Ázsia és a csendes-óceáni térség legfontosabb tőzsdéin csökkentek az indexek hétfőn a kínai gazdasági növekedés potenciális lassulása és az amerikai kamatemelések miatti aggodalmak hatására. A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,93 százalékkal 480,29 pontra süllyedt.

A záráshoz közeledve Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 1,65 százalékos, az ausztráliai S&P/ASX 200 0,79 százalékos, a dél-koreai Kospi pedig 0,71 százalékos mínuszban állt. Sanghajban 0,79 százalékos, Hongkongban 1,35 százalékos, Szingapúrban 0,36 százalékos, Mumbaiban pedig 0,28 százalékos veszteséget mutatott az irányadó tőzsdeindex.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) több mint 1 százalékkal drágult az ázsiai kereskedésben. A decemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,32 százalékos pluszban, 81,49 dolláron, a novemberi szállítású WTI pedig 1,15 százalékos nyereségben, 72,16 dolláron forgott.

Pénteken enyhe mínuszokban zártak a főbb európai tőzsdeindexek. A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,16 százalékkal, 6995,91 pontra, a frankfurti DAX-index 0,13 százalékkal, 11 523,81 pontra, a párizsi CAC-40 index pedig 0,20 százalékkal, 5095,98 pontra esett. A páneurópai mutatók közül a Stoxx Europe 600 0,19 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,25 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 mutató 0,50 százalékkal csökkent.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!