Március 15. - Széchenyi-díj - Hunyady László orvos

IT/Tudomány, 2018.03.15

Rendkívül nagy megtiszteltetés számomra ez a díj, amelyet különösen értékessé tesz, hogy szakmám vezető hazai tudományos testülete, a Magyar Tudományos Akadémia Orvosi Tudományok Osztálya javaslata alapján nyertem el - mondta el az MTI-nek Hunyady László, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja és Élettani Intézetének igazgatója, egyetemi tanára, akit Széchenyi-díjjal tüntettek ki a nemzeti ünnepen a Parlamentben.

Az 58 éves szakember, aki az Academia Europaea tagja is, a vérnyomás-szabályozásban központi szerepet játszó angiotenzin receptor és más G- fehérjéhez kapcsolt receptorok működésének vizsgálata terén folytatott kiemelkedő kísérleti endokrinológiai és receptorélettani kutatásai, valamint az általános orvosképzésben végzett magas szintű oktatói és vezetői tevékenysége elismeréseként kapta a díjat.

"Tudományos pályafutásom első meghatározó mérföldköve az volt, amikor témavezetőm, Spät András negyedéves hallgatóként egy önálló kutatási feladatot bízott rám. Ez a bizalom nagyon nagy motivációt jelentett számomra, és ennek sikeres megvalósítása indított el a tudományos pályán" - idézte fel Hunyady László, hozzátéve, hogy kutatócsoport-vezetőként és intézetvezetőként is mindig szem előtt tartja, milyen nagy jelentősége van a fiatalok tudományos munkájában annak, hogy teret kapnak az önálló gondolatokra és kreativitásra.

"A következő fontos mérföldkő az volt, hogy viszonylag fiatalon kijutottam az Egyesült Államok vezető orvosbiológiai kutatóintézetébe, ahol Kevin J. Catt munkacsoportjában dolgoztam, aki hazatérésemet követően is folyamatosan támogatta a munkámat. Legjelentősebb tudományos eredményeimet az ő laboratóriumában elsajátított molekuláris biológiai módszerekkel értem el, amelyeket itthon is sikerült meghonosítanom" - mondta a szakember.

Hunyady László fő kutatási területe a hormonok hatását közvetítő receptorok, köztük a vérnyomás-szabályozásban kiemelt szerepet játszó angiotenzin receptor működésének vizsgálata. Számos gyógyszer fejti ki hatását ezen receptorok serkentésével, valamint gátlásával.

"Egyik fontos tudományos eredményem annak kimutatása, hogy ezen receptorok aktiválása esetén a kialakuló összetett sejtválasz egyes folyamatait szelektíven lehet aktiválni. Ez a felismerés az eddiginél szelektívebb gyógyszerek kifejlesztését teszi lehetővé" - magyarázta a professzor, megjegyezve, hogy eredményeiket a később, 2012-ben, Nobel-díjat elnyert Robert J. Lefkowitz professzor is felhasználta.

A szakember nagyon fontosnak tartja továbbá azokat a munkákat, amelyekben klinikus kollégákkal együttműködve endokrin betegségeket okozó genetikus elváltozások kórtani mechanizmusát tárták fel, és több esetben a mechanizmus ismeretében terápiás lehetőséget is sikerült felvetniük.

Jelenlegi legjelentősebb tudományos projektjük keretében az érelmeszesedés kialakulásában szerepet játszó új mechanizmusokat tárják fel azzal a céllal, hogy a súlyos következményekkel járó népbetegség kezelése során felhasználható gyógyszercélpontokat, valamint más terápiás lehetőségeket azonosítsanak.

"Emellett a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának dékánjaként szintén fontos feladatom egyetemünk nemzetközileg is elismert orvosképzésének folyamatos fejlesztése. Kiemelt jelentősége van annak, hogy tovább javítsuk a klinikai oktatás minőségét. Ebből a szempontból nagyon fontosnak tartom a hálapénz átlátható jövedelemmel történő kiváltását, mert véleményem szerint napjainkban a hálapénz jelenti a hazai orvosképzés fejlesztésének legfőbb akadályát" - fogalmazott a frissen kitüntetett szakember.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!