A francia szakszervezetek ismételten tüntetéseket szerveztek a kormány szociálpolitikája ellen

Külföld, 2018.10.09

A közszféra dolgozói, nyugdíjasok és diákok együtt vonultak utcára Franciaországban kedden mintegy száz városban hat szakszervezet felhívására, hogy így tiltakozzanak a kormány szerintük túl liberális és szociálisan nem eléggé érzékeny politikája ellen.

Az őszi politikai szezonkezdés óta ez volt a szakszervezetek első megmozdulása. Amióta Emmanuel Macron államfő egy évvel ezelőtt elindította a reformjait, a CGT szakszervezet kezdeményezésére számos utcai tüntetés volt országszerte, elsősorban a vasúti reform ellen, de eddig egyszer sem nem sikerült akkora tömeget az utcára hívni, amely a kormányt a reformpolitikában meghátrálásra késztette volna, jóllehet a köztársasági elnök és kormánya tetszési mutatója szeptemberben mélypontra süllyedt.

A francia sajtó, lapok, televíziók, rádiók, hírügynökségek által közösen létrehozott független számlálóügynökség, az Occurrence számításai szerint Párizsban kedden 21 500 vonultak utcára, a szervezők szerint 50 ezren, a rendőrség szerint 11 500 voltak, ami franciaországi viszonylatban nem számít jelentős szakszervezeti megmozdulásnak.

A vidéki városok közül 5400-an tüntettek Nantes-ban, 5300-an Marseille-ben, 4300-an Lyonban, 3700-an Toulouse-ban, 3500-an Le Havre-ban, 3300-an Lille-ben, 2500-an Grenoble-ban, 1500-an Nizzában, 800-an Dunkerque-ben.

Ahogy az már 2016 óta megszokott, a tömegbe ismét belekeveredett mintegy tucatnyi fekete ruhát viselő, kapucnis, arcát eltakaró anarchista rendbontó, akik antikapitalista szlogeneket skandálva szándékosan a rendőrökkel keresték az összetűzést, akik könnygázzal oszlatták őket. Négy embert előállítottak, egy tüntető és egy rendőr megsérült.

A dátumot a nyugdíjasok egyesületei választották, amelyek a jövőre az inflációnál alacsonyabb mértékűre tervezett nyugdíjemelés miatt szervezték a megmozdulást, ezért a tüntető menetekben nagy számban voltak a nyugdíjasok.

Philippe Martinez, a CGT vezetője elismerte, hogy "nem könnyű az embereket mobilizálni", de a szakszervezetek tervei szerint ez csak az első "bemelegítő" megmozdulás volt, amelyet az ősz folyamán továbbiak követnek a készülő szociális reformok, a nyugdíjrendszerek és a munkanélküliek segélyezési rendszerének átalakítása ellen. A pontos dátumokat azonban még nem jelentették be.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!