A lengyel szejm elítélte vezető orosz politikusok nyilatkozatait a második világháború kitöréséről

Külföld, 2020.01.09

A lengyel szejm (alsóház) csütörtökön egyhangúlag elfogadott határozatban ítélte el vezető orosz politikusok közelmúltbeli nyilatkozatait, melyekben tagadták a Szovjetunió szerepét a második világháború kirobbantásában.

A képviselők "provokatívnak és az igazsággal ellentétesnek" minősítették azokat a nyilatkozatokat, melyekkel Moszkva - mint írták - Lengyelországra próbálja hárítani a felelősséget a háború kitöréséért.

A határozat mindenekelőtt Vlagyimir Putyin nyilatkozatára reagált, amelyben az orosz elnök kétségbe vonta az 1939. augusztus 23-i Molotov-Ribbentrop-paktum jelentőségét a második világháború kirobbantásában. A paktum titkos záradékával összhangban a Szovjetunió 1939. szeptember 17-én megtámadta és elfoglalta Lengyelország keleti területeit.

Putyin arról is beszélt, hogy az 1938. szeptember 29-én Németország, Olaszország, Nagy-Britannia és Franciaország által aláírt, Csehszlovákia szudétanémetek lakta területeit a Harmadik Birodalomnak átengedő müncheni egyezmény megkötése után Lengyelország érvényesítette területi követeléseit az akkori Csehszlovákiával szemben.

A szejm hangsúlyozta: a második világháborút "két akkori totalitárius hatalom: a hitleri Németország és a sztálini Szovjetunió" robbantotta ki.

Felidézték: a "szégyenletes" Molotov-Ribbentrop-paktum, vagyis a hitleri és a szovjet totalitarizmus első áldozatai Lengyelország és kelet-közép-európai államok voltak.

Kétségtelen - írták -, hogy a Szovjetunió nemzetei áldozatokat hoztak a Harmadik Birodalommal folytatott harcban, ez viszont "sajnálatos módon nem hozott függetlenséget és szuverenitást" a kelet-közép-európai országoknak.

A szovjet totalitarizmus saját polgárai, köztük az oroszok ellen is fordult - áll a dokumentumban.

A szejm elutasítja azokat "a birodalmi ferdítéseket", amelyek akadályozzák az orosz kormányzat és más nemzetek között a történelemről folyó párbeszédet - szögezték le a lengyel képviselők, a "nemzetközi kapcsolatok építését szolgáló elveken alapuló közös gondolkodást" szorgalmazva.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!