A korábban becsültnél lassabban nőtt tavaly a brit gazdaság

Külföld, 2018.02.22

A korábban becsültnél valamivel lassabb volt a brit gazdaság növekedése a tavalyi negyedik negyedévben és 2017 egészében is. A brit statisztikai hivatal (ONS) csütörtökön ismertetett második becslése szerint a brit hazai össztermék (GDP) negyedéves összevetésben 0,4 százalékkal bővült 2017 utolsó három hónapjában. A januárban ismertetett első becslésben még 0,5 százalékos növekedés szerepelt a záró negyedévre.

Az ONS szerint a lefelé mutató növekedési korrekciót a termelőágazatok teljesítményére adott becslés valamelyes csökkentése magyarázza.

A statisztikai hivatal csütörtöki második becslése szerint 2017 egészében a brit gazdaság teljesítménye 1,7 százalékkal nőtt, szintén 0,1 százalékponttal lassabban az első becslésben valószínűsített ütemnél.

A brit hazai össztermék 2016-ban 1,9 százalékkal növekedett. A 2017-ben mért egész éves növekedés 2012 óta a leglassabb volt.

Londoni makrogazdasági elemzők az idei év egészére sem várnak jelentősebb élénkülést a brit gazdaságban.

Az egyik tekintélyes londoni gazdasági-pénzügyi elemzőműhely, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a tavalyi GDP-teljesítmény csütörtökön ismertetett második becslése utáni előrejelzésében közölte: 2018-ra mindössze 1,6 százalékos növekedést vár a brit gazdaságban, tekintettel a tartósnak tűnő belföldi bizonytalanságokra, valamint a monetáris kondíciók várható belföldi és globális szigorodására.

Londoni pénzügyi-gazdasági elemzők már korábbi tanulmányaikban felhívták a figyelmet arra, hogy a brit gazdaság - elsősorban az EU-tagság megszűnése körüli bizonytalanságok miatt - növekedési szempontból leszakadt a többi globális gazdasági erőcentrumtól, mivel azok növekedési üteme dinamikusan gyorsul, miközben a brit gazdaságé stagnál vagy lassul.

Nemrégiben Mark Carney, a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója is hangsúlyozta, hogy a beruházási érték százalékos növekedési üteme a többi fejlett ipari gazdaságban kétszámjegyű, a brit gazdaságban ugyanakkor "az egyszámjegyű tartomány alsó vége felé jár".

Carney szerint a nominális brit GDP-érték máris egy százalékkal alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a jegybank a brit EU-tagságról 2016 nyarán tartott - a kilépést pártolók által szűk többséggel megnyert - népszavazás előtt az idei év elejére várt. A jegybanki kormányzó szerint ez több tízmilliárd fontnak megfelelő aktivitási veszteséget jelent.

A Bank of England azonban ennek ellenére valamivel derűlátóbban ítéli meg a növekedési kilátásokat, mint az elemzői közösség.

Minap kiadott új negyedéves inflációs jelentésben a brit jegybank hangsúlyozta, hogy a világgazdaság növekedési üteme hét éve nem volt olyan gyors, mint most, és ez a brit gazdaság teljesítményét is élénkíti.

A Bank of England ennek alapján a brit hazai össztermék idei növekedésére adott előrejelzését az előző, tavaly novemberi inflációs jelentésben szereplő 1,5 százalékról 1,7 százalékra, jövő évi növekedési becslését 1,7 százalékról 1,8 százalékra javította, és közölte, hogy megítélése szerint a monetáris politikát az előző inflációs jelentésben valószínűsítettnél "valamivel hamarabb és valamivel nagyobb mértékben" kell majd szigorítani.

A brit jegybank tavaly novemberben, tíz év után először emelt kamatot, 0,25 százalékponttal a jelenleg is érvényes 0,50 százalékra növelve az irányadó rátát. Az ezzel egy időben kiadott előző inflációs jelentés háromévi távlatban két további, egyenként 0,25 százalékpontos jegybanki kamatemelés lehetőségére tett utalást.

Az Oxfordi Egyetem Londonban működő gazdasági kutatóműhelye, az Oxford Economics makrogazdasági elemzői csütörtökön ismertetett új előrejelzésükben közölték: 2018-ra és 2019-re is két-két jegybanki kamatemelést várnak, és azt valószínűsítik, hogy a Bank of England alapkamata 2019 végéig 1,50 százalékra emelkedik.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!