Brexit - Tusk: az EU nem hagyja magát megfélemlíteni a kilépési tárgyalások alatt

Külföld, 2017.03.15

Az Európai Unió nem enged a fenyegetéseknek, és nem hagyja magát megfélemlíteni a Nagy-Britanniával tervezett kilépési tárgyalások alatt - jelentette ki szerdán Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén tartott felszólalásában.

Az unióban maradó 27 tagállamnak politikai egységet kell mutatnia a Brexit-tárgyalások során - mondta Donald Tusk.

Egy olyan forgatókönyv, amely nem a megegyezésre összpontosít, mindenki számára rossz lenne, különösen Nagy-Britanniának - tette hozzá.

"Biztos vagyok abban, hogy mindkét fél számára kedvező megállapodást lehet elérni, noha a kapcsolatok jövőjét illetően Londonnak jobb, ha nincs megállapodás, mint egy rossz megállapodás megszületése" - fogalmazott Tusk.

Theresa May brit miniszterelnök az év elején jelentette be, hogy London kész elhagyni az Európai Uniót a kilépési tárgyalások két év múlva esedékes lezárást követően akkor is, ha nincs megegyezés az unió és Nagy-Britannia jövőbeli kapcsolatairól.

A Hollandia és Törökország között kirobban diplomáciai feszültségre utalva Tusk hangsúlyozta, ha valaki Rotterdamban fasizmust vizionál, az "teljesen elszakadt a valóságtól".

Az ilyen kijelentések nem egyeztethetőek össze az unióhoz való csatlakozás törekvésével - tette hozzá.

Indulatos vita bontakozott ki vasárnap Törökország és Hollandia között, miután Hága nem engedte meg két török miniszternek, hogy részt vegyen a török alkotmánymódosításról szóló népszavazáshoz kötődő rotterdami kampányrendezvényen. Az eset kapcsán Recep Tayyip Erdogan török államfő "náci maradványnak" nevezte és "állami terrorizmussal" vádolta a holland kormányt.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottsági elnöke beszédében megdöbbentőnek nevezte a Hollandiának címzett török kijelentéseket.

Hangsúlyozta, az Európai Unió sosem fog elfogadni a nácizmus és egy jelenlegi kormány közötti összehasonlítást. Aki ilyet tesz, az eltávolodik Európától, ahelyett, hogy közeledne hozzá - húzta alá.

Az uniós parlament strasbourgi plenáris ülésének szerdai napján a március 9-10-ei uniós csúcsról és a Római Szerződés közelgő hatvanadik évfordulója kapcsán születendő nyilatkozatról vitáznak a képviselők Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével, Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével, Paolo Gentiloni olasz miniszterelnökkel, valamint az EU soros elnökségét ellátó Málta képviseletében Louis Grech miniszterelnök-helyettessel.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!