Négy évtizedes mélyponton a brit munkanélküliség, de lassul a bérnövekedés

Külföld, 2017.03.15

Több mint egy évtizede nem mért mélypontra süllyedt a munkanélküliség Nagy-Britanniában, de ezzel egy időben jelentősen lassult a bérnövekedés.

A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai adatismertetése szerint a januárral zárult három hónapban átlagosan 4,7 százalék volt az állástalanok aránya. Ez 1975 augusztusa óta a legalacsonyabb szint.

Az egy évvel korábbi azonos időszakban 5,1 százalékos volt a munkanélküliség Nagy-Britanniában.

Az ONS szerdai adatai szerint 31,85 millióan voltak munkaviszonyban a felmérés idején, 92 ezerrel többen, mint az előző negyedévben és 315 ezerrel többen, mint egy évvel korábban.

A 16 és 64 év közötti korcsoporton belül ez 74,6 százalékos foglalkoztatottságnak felel meg. Ez a legmagasabb foglalkoztatottsági ráta a brit gazdaságban azóta, hogy az ONS 1971-ben elkezdte a jelenlegivel összehasonlítható módszertan alapján mérni ezt a mutatót.

Az ONS beszámolója szerint ugyanakkor a heti átlagos nominálbér a vizsgált három hónapban átlagosan 2,2 százalékkal emelkedett éves összevetésben az előző negyedévben mért 2,6 százalékos emelkedés után.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics a szerdai adatismertetést értékelő elemzésében kimutatta, hogy a januárral zárult három hónap éves nominálbér-emelkedése mindössze 0,8 százalékos reálbér-növekedésnek felelt meg, és a negyedéves átlagon belül januárban már csökkentek a reálbérek. Abban a hónapban ugyanis 1,7 százalékkal volt magasabb az alkalmazotti nominálbér, mint egy évvel korábban, a tizenkét havi infláció viszont 1,8 százalék volt.

A ház szerint azonban a feszes munkapiaci helyzet miatt nem valószínű a reálbérek jelentősebb esése az idei év egészében.

Más, hosszú távú előrejelzések szerint mindazonáltal az átlagos brit reálbérszint még a következő évtized elején is alacsonyabb lesz, mint a globális pénzügyi válság előtti utolsó évben.

A Költségvetési Tanulmányok Intézete (IFS) nevű londoni elemzőműhely a legutóbbi növekedési prognózisok alapján összeállított előrejelzésében közölte: modellszámításai szerint 2021-ig nem egészen 5 százalékos halmozott reálbér-növekedés várható Nagy-Britanniában. Az IFS szakértői szerint ebből az következik, hogy az átlagos brit reáljövedelem 2021-ben is elmarad a 2008-ban mért szinttől.

A cég szerint Nagy-Britannia a II. világháború vége óta nem élt át ilyen gyenge reálbér-növekedési időszakot.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!