Német kormányszóvivő: nincs napirenden a koalíciós szerződés újratárgyalására

Külföld, 2019.12.02

Nincs napirenden a koalíciós szerződés újratárgyalása, de a koalíciós pártok egyetértésével lehet módosítani a kormány politikáját - mondta hétfőn Berlinben a német szövetségi kormány szóvivője, ismertetve Angela Merkel kancellár álláspontját a szociáldemokratáknál (SPD) tartott elnökjelölő pártszavazás eredményével kapcsolatban.

Steffen Seibert tájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a kancellár gratulál Saskia Eskennek és Norbert Walter-Borjansnak, akik győztesen kerültek ki a hónapokig tartó elnökjelölési folyamatból.

A következő lépés az SPD pénteken kezdődő kongresszusa, amelyen megválasztják őket társelnöknek és egy sor további döntést is hoznak, a tanácskozás után pedig bizonyosan lesz alkalom a személyes találkozásra - tette hozzá a szóvivő.

Kiemelte, hogy Angela Merkel készen áll az együttműködésre a szociáldemokraták új vezetőivel, de a koalíciós szerződés újratárgyalása nincs napirenden.

Arra viszont természetesen van lehetőség, hogy a koalíciós partnerek megbeszéljenek témákat, új javaslatokat, amelyeket valamelyik partner előterjeszt, és bele is vághatnak új ügyekbe, kezdeményezésekbe, ha mindenki egyetért - fejtette ki Steffen Seibert.

Saskia Esken és Norbert Walter-Borjans az Angela Merkel vezette nagykoalíció - az SPD és a kereszténydemokrata, jobbközép CDU/CSU pártszövetség közös kormánya - politikájának és a szociáldemokraták kormányzati részvételének bírálói közé tartozik. Az elnökjelölő pártszavazás utolsó fordulójában Olaf Scholz alkancellár-pénzügyminisztert, a kormányzás folytatásának legfőbb szószólóját és brandenburgi helyi politikus jelölttársát, Klara Geywitz-et győzték le.

Az SPD balszárnyához sorolt Esken/Walter-Borjans duó győzelme az első elemzői kommentárok szerint kétségessé teszi, hogy kitölti 2021 őszéig tartó mandátumát Angela Merkel negyedik kormánya.

A kormányzati részvétel kérdése azért égető a német szociáldemokratáknak, mert 2002 óta nem nyertek szövetségi parlamenti (Bundestag-) választást, és az azóta a CDU/CSU kisebbik partnereként kormányon eltöltött évek - a 2005-2009-es, a 2013-2017-es és a 2017 őszi Bundestag-választással kezdődött ciklus - még inkább megtépázták választói támogatottságukat.

Így az SPD, amely a 2002-es Bundestag-választáson még a szavazatok 38,5 százalékával végzett az első helyen, a legutóbbi felmérések szerint a szavazatok csupán 13-14 százalékára számíthatna, ha most vasárnap lenne szövetségi parlamenti választás.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!