Német választások - Tajani: a német választások eredményét a migrációs politika határozta meg

Külföld, 2017.09.25

A migrációs válság nyomta rá a bélyegét a német választások eredményére Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke szerint, aki az olasz sajtónak nyilatkozva hétfőn hangsúlyozta, hogy Olaszország ellensúlyozhatja a migrációellenes Alternatíva Németországnak (AfD) nyomását.

Antonio Tajani kijelentette, hogy a német választások eredményét a migrációs politika "erőteljesen" meghatározta. Hangsúlyozta, hogy az AfD-t olaszellenes és főleg Európa déli részével szemben álló pártnak tartja. Olaszország feladata lehet az egyensúly teremtése, vagyis "megakadályozhatja, hogy Németországból erős nyomás induljon a Földközi-tenger térségében található országokkal szemben" - mondta Antonio Tajani, hozzátéve, hogy az AfD Európa déli részével szembeni pártként jött létre.

Matteo Salvini, az Északi Liga vezére az AfD szereplését üdvözölve kijelentette, hogy Olaszország számára nem az AfD, hanem Angela Merkel kancellár jelentett veszélyt. Salvini szerint az egyetlen különbség az AfD és az Északi Liga között az, hogy az olasz párt a tavaszi parlamenti választásokon kormányra kerül. "Ha az euroszkeptikus erő Németországban, amely az EU-politikák legkedvezettebb országa, 13 százalékot szerzett, képzelhetjük, mi történhet máshol" - írta a Twitteren Carlo Sibilia, az ellenzéki Öt Csillag Mozgalom (M5S) képviselője.

Renato Brunetta, a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) képviselőházi frakcióvezetője szerint Európában pont került a német hegemóniára. Enrico Letta volt olasz miniszterelnök, a balközép Demokrata Párt (PD) politikusa úgy nyilatkozott, a német választások eredményével Németországban is politikai válság indult meg. A németek eddig a válsággal szemben "immunisnak tűntek, de egyik pillanatról a másikra vége lett hetven év kétpólusú politikának, amely meghatározta Európát is" - vélte Letta.

Walter Veltroni PD-politikus nehéz időszakot vár, pedig - hangsúlyozta - Európa számára a legnagyobb veszélyt jelenleg éppen a bizonytalanság, az instabilitás jelenti. Veltroni szerint a német, olasz és az egész európai baloldal kudarcát az adja, hogy a baloldal túl lassan ad választ a kihívásokra, és "még mindig a globalizáció totemjének imádatában él".

Paolo Gentiloni kormányfő és az olasz balközép miniszterelnök-jelöltje, Matteo Renzi még nem kommentálta a németországi eredményeket.

A "nagy Merkel kis győzelméről" írt az olasz sajtó, hangsúlyozva, hogy Angela Merkel gyengülése Emmanuel Macron francia elnök európai reformterveinek is szárnyát szegheti. Elemzők szerint Róma attól tart, hogy eddigi szövetségese, Angela Merkel mostantól kevésbé elnéző lesz, ami az olasz államadósság hiányát illeti, valamint Berlin szigorítani fog a migráción is, amelyben eddig a kvótapolitikát támogatta, tehát az olaszországi menedékkérők szétosztását.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!