Szerbia korlátozó lépéseket fontolgat Horvátország ellen

Külföld, 2018.04.25

Szerbia ugyanolyan mértékű lépéseket léptet életbe Horvátország ellen, mint amilyeneket Zágráb tett, amikor nemkívánatos személlyé nyilvánította Aleksandar Vulin szerb védelmi minisztert, és nem engedte be az országba egy megemlékezésre - hangsúlyozta szerdán Ivica Dacic szerb külügyminiszter.

A szerb védelmi miniszter vasárnap vett volna részt a horvátországi szerb ortodox egyház liturgiáján, amelyet a jasenovaci koncentrációs tábor felszabadításának évfordulójára szerveztek. Egy nappal korábban azonban azt mondta: horvátországi látogatásáról, valamint részvételéről a mlakai megemlékezésen csak ő maga, valamint a szerb hadsereg parancsnoka, Aleksandar Vucic államfő dönthet, s kijelentésére válaszul a horvát külügyminisztérium nemkívánatos személlyé nyilvánította őt, mondván, hogy Horvátország szuverén állam, amely az Európai Unió és a NATO tagja, és a horvát törvényekkel összhangban a horvát intézmények döntik el, ki lépheti át az államhatárt. A horvát lépés felháborodást keltett Szerbiában, és több politikus is válaszlépéseket követelt.

Ivica Dacic kiemelte: a szerb válaszlépések pontosan ugyanolyan mértékűek lesznek, mint a horvát lépések, ám azt egyelőre nem közölte, hogy ki lehet az, akit Szerbia nemkívánatos személlyé nyilvánítana. Mint mondta: a szerb kormány csütörtöki ülésén dönt a kérdésről.

"Ha annak a logikának a mentén gondolkodnánk, mint Horvátország, akkor Szerbiába nagyon kevesen léphetnének be a világ vezető politikusai közül, hiszen az utóbbi 20-30 évben mindenfélét beszéltek rólunk" - vélekedett a szerb diplomácia vezetője. Hozzátette, sokkal fontosabb lenne, ha mindkét fél inkább a kapcsolatok előmozdításán dolgozna, nem pedig azon, hogy az egyébként is bonyolult helyzetet tovább bonyolítsa.

Szerbia és Horvátország kapcsolata az 1991-1995-ös délszláv háborúk lezárását követően sem vált békéssé, az utóbbi több mint két évtizedben egyik vagy másik fél mindig talált okot a feszültségek újraélesztésére. Az utóbbi időszakban problémát jelentett a háborús múlt megítélése, a gazdasági kapcsolatok alakulása, valamint a Szerbiában élő horvát kisebbség és a Horvátországban élő szerb kisebbség helyzete is, de olyan apró "hibákból" is diplomácia vita alakult ki, mint amikor 2016 végén napokig tartó nyilatkozatháború zajlott Zágráb és Belgrád között, mert egy óvodásoknak összeállított ajándékcsomagba egy darab - a horvát piacon egyébként kapható - szerbiai csokoládé is bekerült.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!