Szerbia megszakította a kommunikációt a Koszovóban tevékenykedő rendfenntartó erőkkel

Külföld, 2018.09.07

Aleksandar Vucic szerb elnök pénteken felszólította a hadsereget, a rendőrséget és a szerb hírszerző ügynökséget, hogy szakítson meg mindenfajta kommunikációt a koszovói rendőrséggel, a NATO parancsnoksága alatt működő nemzetközi békefenntartó erővel (KFOR), valamint minden Koszovó területén tevékenykedő albán vagy nemzetközi képviselővel.

A Vecernje Novosti című belgrádi napilap beszámolója szerint Aleksandar Vucic péntek estig rendelte el a kommunikációs zárlatot, akkor tér ugyanis vissza Brüsszelből, ahol a Koszovóval fenntartott viszonyról tárgyal Federica Mogherinivel, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével. A korábbi tervekben az is szerepelt, hogy tárgyalóasztalhoz ül Hashim Thaci koszovói elnökkel, ám Ivica Dacic külügyminiszter a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) reggeli híradójában közölte: nem biztos, hogy lesz elnöki találkozó, minden a helyszínen dől el.

A kommunikációs zárlat, illetve a megváltozott brüsszeli tervek hátterében az áll, hogy Aleksandar Vucic szombaton Koszovóba akar látogatni, ám csütörtökön Kadri Veseli koszovói házelnök kijelentette: Pristina ugyan engedélyezte a szerb elnök látogatását, de ez az engedély bármikor visszavonható, ha a helyzet instabillá válna. Úgy fogalmazott: "Ha úgy döntünk, hogy nem jöhet, akkor nem léphet be Koszovóba. Engedély nélkül is próbálkozhat, de akkor úgy járhat, mint az a másik (Marko Djuric)". Marko Djuricot, a szerb kormány Koszovó-ügyi irodájának a vezetőjét márciusban letartóztattak, majd kiutasítottak Koszovóból, mert állítólag engedély nélkül lépte át a határt.

Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter fenyegetésnek minősítette a koszovói házelnök kijelentését, és azt üzente Kadri Veselinek: ne tegyen semmilyen lépést a szerb elnök ellen, mert ha bármi is történik Aleksandar Vuciccsal Koszovóban, mindenki tudni fogja, ki azért a felelős.

A szerb elnök péntek este jelenti be, hogy másnap elutazik-e Koszovóba.

A túlnyomó többségében albánok lakta Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, ám Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni. A szerbek kultúrájuk és vallásuk bölcsőjeként tekintenek Koszovóra. Szerbia és Koszovó 2013-ban Brüsszelben megegyezett a kapcsolat normalizálásáról, ám előrelépés azóta sem történt.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!