Szkripal-ügy - Moszkva: nemzetközi jogsértés a seattle-i volt orosz főkonzuli rezidencia feltörése

Külföld, 2018.04.26

Megsértette az Egyesült Államok a nemzetközi jogot azzal, hogy hatósági emberei erőszakkal hatoltak be a seattle-i volt orosz főkonzuli rezidenciára - állította egybehangzóan a washingtoni orosz nagykövet és a moszkvai diplomáciai tárca szóvivője.

Anatolij Antonov, Oroszország Washingtonban működő diplomáciai képviseletének vezetője "barátságtalan, nem konstruktív és oroszellenes" lépésnek nevezte újságírók előtt helyi idő szerint szerdán, hogy az Egyesült Államok északnyugati nagyvárosában található, orosz tulajdonban lévő ingatlanba a kertkapu lakatjának lefűrészelésével és a bejárati ajtó feltörésével behatoltak amerikai hivatalos személyek.

A Szkripal-ügy miatt az amerikai kormány által bezáratott seattle-i orosz főkonzulátus alkalmazottjai kedden hagyták el a várost úgy, hogy a képviselet lezárt épületéről nem vonták le a zászlót. Az orosz sajtó felhívta a figyelmet arra, hogy a seattle-i képviselet munkatársainak egyike sem szerepelt azon 60 külügyi alkalmazott - 48, a New York-i ENSZ-képviselten dolgozó diplomata és 12 egyéb munkatárs - között, akiket Washington az angliai mérgezéses incidensre hivatkozva utasított ki.

Antonov kifogásolta, hogy az amerikai sajtó "megfellebbezhetetlenül" Oroszországot vádolja a Szkripal-ügy miatt, elhagyva immár azt a megfogalmazást is, hogy "nagy valószínűséggel" Moszkva áll a háttérben. A nagykövet kifejezte reményét, hogy a kétoldalú kapcsolatokban a józan ész kerekedik felül, s hogy azok vissza fognak térni a normális mederbe.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője, aki Facebook-bejegyzésében államilag elkövetett jogtalan vagyonfoglalásnak nevezte a Seattle-ben történteket, csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az orosz ingatlanok feletti ellenőrzésnek az amerikaiak által történt átvétele következtében "példátlan" helyzet alakult ki a kétoldalú kapcsolatokban.

"Ez természetesen az alapvető nemzetközi jogi normák, beleértve a diplomáciai kapcsolatokról rendelkező 1961-es és a konzuli kapcsolatokról szóló 1963-as bécsi egyezmény megsértése az Egyesült Államok részéről" - mondta.

Leszögezte: Moszkva ragaszkodik hozzá, hogy az Egyesült Államok szolgáltassa vissza mind a hat, a területén lefoglalt orosz diplomáciai tulajdonban lévő ingatlant. Mint mondta, az orosz fél képviselőit még a közüzemi berendezéseket ellenőrizni sem engedik be az épületekbe, és hogy Washington többször is az objektumok eladását javasolta.

2016 decemberében Barack Obama kormányzata, az amerikai elnökválasztásba való állítólagos orosz beavatkozásra hivatkozva, kiutasított az Egyesült Államokból 35 orosz diplomatát, és lefoglalta egy-egy külképviseleti üdülőtelepet New York és Maryland államban. 2017. szeptember 2-án Donald Trump adminisztrációja a San Franciscó-i orosz főkonzulátus, a washingtoni kereskedelmi képviselet és annak New York-i irodája munkájának beszűntetését rendelte el. Az első két ingatlan diplomáciai mentességet élvező orosz állami tulajdon.

A seattle-i főkonzulátus egyébként a posztszovjet Oroszország első külképviselete volt az amerikai nyugati parton. A missziót 1992-ben nyitották meg.

Szergej Szkripal Nagy-Britanniában élő volt orosz-brit kettős ügynököt és lányát, a hozzá Oroszországból vendégségbe érkezett Julija Szkripalt idén március 4-én súlyos mérgezéses tünetekkel vitték az angliai Salisbury városának kórházába. Szkripal az orosz katonai hírszerzés ezredeseként az MI6 brit külső hírszerzés ügynöke volt, ami miatt hazájában börtönbüntetésre ítélték, de ügynökcsere keretében elengedték. London a merénylettel Oroszországot gyanúsította meg, amit Moszkva visszautasított.

Az ügy miatt 29 ország utasított ki orosz diplomatákat, amire Moszkva azonos módon válaszolt.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!