A Tate Pierre Bonnard-kiállítását érdemes "lassan szemlélni"

Kultúra, 2018.07.24

A londoni Tate Modern galéria azt ajánlja Pierre Bonnard-kiállítása látogatóinak, hogy "lassan tekintsék meg" a 2019-ben megnyíló tárlatot.

A Tate Modern arra ösztönzi látogatóit, hogy a nagyobb élvezet kedvéért a francia festő alkotásait szép lassan nézzék végig, ezért külön lassú tárlatnézési időszakokat is tartanak majd - adta hírül a The Guardian című brit napilap.

A galéria hétfőn ismertette jövő évi kiállításait. Mint kiemelték, Pierre Bonnard-nak húsz évre visszamenőleg ez lesz az első nagyobb brit tárlata.

"Festményei igazán megérdemlik, hogy alaposan, részletesen megszemléljék őket. Ez manapság igazán nem könnyű, de ezen a kiállításon éppen erre próbáljuk rávenni a látogatókat" - mondta el Matthew Gale, a Bonnard-kiállítás kurátora. Hozzátette: nyilván nem lehet erőltetni, hogy egy látogató hosszabb időt töltsön el egy kép előtt, de mindenkit arra bátorítanak.

A lassú látogatás menetrendjét még nem dolgozták ki pontosan, Gale szerint valószínűleg külön jegyet árulnak majd a csoportos tárlatvezetésre, amelyen egy kurátor csak két vagy három képről mesél részletesen, olyan dolgokra is felhívva a közönség figyelmét, amelyek nem szembeötlőek.

A The Studio with Mimosa (Műterem mimózával) című, 1939-46 között született olaj-vászon festményen például, amelyet a Tate a párizsi Pompidou Központ gyűjteményéből kapott kölcsön, jó időbe telik, míg a szemlélő észreveszi a baloldali sarokban meghúzódó figurát.

Frances Morris, a Tate Modern igazgatója azt is tervezi, hogy a képek alatt nagyobb feliratokon jelzik a címet és az adatokat, hogy a látogatóknak ne kelljen közelebb menniük a képekhez a feliratok elolvasásához.

"A legtöbb kifogást azért kapjuk a közönségtől, mert nem tudják elolvasni a feliratokat. Mikor a látogatók közelebb mennek a képekhez, az megzavarja a műélvezetet. Bonnard ilyen körültekintő bemutatása igazi újdonság lesz" - magyarázta Morris.

A kiállításon a festő 1912 és 1947 között készült, több mint száz képét mutatják be, a tárlat Bonnard intenzív színvilágát hangsúlyozza, amely a kurátorok szerint átformálta a 20. század első felének festészetét.

Gale arról is beszélt, hogy a képek mellett a közismerten visszahúzódó, magányos művész életébe szintén bepillantást engednek, hogy a közönség lássa, milyen érzékenyen reagált környezetére.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!