Győri Balett 40 - Jubileumi album jelent meg az MMA gondozásában

Kultúra, 2019.11.25

Több száz fotóval, visszaemlékezésekkel, interjúkkal idézi fel a Győri Balett fennállásának eddigi negyven évét a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) által megjelentetett, Győri Balett 40 című album.

Kucsera Tamás Gergely, az MMA főtitkára a kötet hétfői budapesti bemutatóján emlékeztetett arra, hogy a Győri Balett sikere egyáltalán nem volt biztos negyven évvel ezelőtt, ám az idő az alapítókat igazolta.

Mint kiemelte, az MMA-nak az a feladata, hogy ezeket a nagyszerű pillanatokat megmutassa azoknak is, akik eddig nem éltek együtt a Győri Balett sikerével. Elmondása szerint a mintegy 370 oldalas album egyrészt művészeti dokumentáció, de az interjúkon keresztül a személyes megéltség is része a könyvnek.

Az MMA két éve alapított önálló könyvkiadót, az azonban "gyermekkora" ellenére képes volt olyan kötetet produkálni, amely méltó összefoglalása a Győri Balett negyven évének - mutatott rá Kucsera Tamás Gergely.

Kiss János, a Győri Balett igazgatója elmondta: a világban kevés együttes van, amelyről ilyen csodálatos könyvet adnak ki. Mint emlékeztetett, évfolyamtársaival a Táncművészeti Főiskolán már 1975-től elkezdtek gondolkodni egy saját társulat alapításán.

"Ez az évfolyam úgy élt együtt, mint egy nagy család, és az mondtuk, együtt akarunk maradni és Markó Ivánt akarjuk vezetőnknek" - idézte fel.

Kiss János hozzátette, Győrben ekkor épült egy nagy színház, ezért azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy innen hódítsák meg a világot.

Bombicz Barbara balettművész, a társulat alapító tagja elmondta, hogy Markó Iván már a főiskolán is készített nekik koreográfiát, majd a Győri Balett révén olyan lehetőségekhez jutottak, hogy "túlteljesíthették" magukat.

Markó Iván és felesége, Judit minden szempontból vigyáztak a társulat tagjaira, míg Markó 1991-ben el nem hagyta az együttest. "Akkor váltunk nagykorúvá, akkor kezdtünk koreografálni, rendezni" - jegyezte meg Bombicz Barbara.

Kiss János hozzátette, hogy óriási trauma volt Markó Iván távozása, de a győriek ragaszkodtak a társulathoz, és a táncosok mertek hinni egymásban. Első darabjukat a Népstadionban mutatták be II. János Pál pápa jelenlétében, 50 ezer néző előtt - idézte fel Kiss János, hozzáfűzve: az újrakezdés így végül pápai áldással indult.

Major Rita tánctörténész hangsúlyozta: a Győri Balett az első perctől kezdve nagyszerű társulat volt, amely Magyarországon tánctörténeti revelációnak számított. Nemcsak nézőként tudott jelen lenni a közönség, hanem át is élhette az előadásokat - szólt az együttes sikerének titkáról, hozzátéve: kritikustársaival versengtek azért, hogy írhassanak a Győri Balettről.

Bánkuti András fotóművész, a kötet képszerkesztője és egyik fotográfusa elmondta, háromszáznál is több felvétel került az albumba.

Ritka egy együttes történetében, hogy még meg sem alakult, de már elkezdik fényképezni - jegyezte meg: Urbán Tamás ugyanis már a főiskolán számos képet készített a leendő társulatról.

A Győri Balett eddigi négy évtizedének történetét áttekintő albumba olyan neves fotográfusok felvételei kerültek, mint például Keleti Éva, Benkő Imre, Féner Tamás vagy Eifert János - tette hozzá Bánkuti András.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!