Képtári revízióra használják a kényszerszünetet a gyulai Erkel Ferenc Múzeumban

Kultúra, 2020.03.28

A gyulai Erkel Ferenc Múzeum képtári anyagának minél szélesebb körű digitális elérhetősége és kutathatósága a célja annak a revíziós munkának, amelyet a kényszerű zárva tartás idején végeznek el a közgyűjteményt is működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. munkatársai, akik több mint 700 tételt tekintenek át - tájékoztatta a múzeum közleményben az MTI-t.

Mint írták, a leltári tárgyak ellenőrzése, állapotuk felmérése, azaz a revízió során a korábbi Városi Képtár anyagát és a Bene-gyűjtemény néven ismert kollekciót tekinti át a múzeum három munkatársa. A nagy mennyiségű képi, képzőművészeti anyag feldolgozásához Ibos Éva művészettörténész korábbi feljegyzései, leltárkönyvei szolgálnak segítségül. Az alkotásokat a meglévő feljegyzések felhasználásával előkeresik, lefotózzák, majd a műtárgyakról írásos ismertető készül.

A közel 130 alkotásból álló Bene-gyűjtemény számos érdekességet tartalmaz. Összesen 20 Rembrandt-rézmetszet is található benne, amelyek a 20. században, az eredeti művek alapján készültek, de fellelhető a gyűjteményben egy Székely Bertalan-festmény, több Rippl-Rónai és Aba Novák-másolat is. A kollekció egy gyulai műgyűjtő házaspárnak, Bene Lajos nyugalmazott orvosnak és feleségének köszönhetően került a város tulajdonába és a múzeum kezelésébe.

A Bene-gyűjtemény nagyrészt múlt század eleji magyar festők alkotásaiból, valamint a volt gyulai művésztelep alkotóinak műveiből áll, emellett 19. századi darabok is szerepelnek benne. Olyan magyar képzőművészek alkotásai találhatók meg itt mint Kohán György, Koszta Rozália, Szilágyi István, Bíró György, József Dezső és Gyulai László.

A Bene-kollekció ellenőrzése a napokban befejeződik, a munkát az Erkel Ferenc Múzeum képzőművészeti gyűjteményének több mint félezer darabból álló anyagával folytatják - írják.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!