Bakondi György kiemelte: a migrációval kapcsolatos magyar kormányzati tevékenység és a nyugat-európai között fontos különbség, hogy a magyar kormány - a lakosság többsége által támogatott - álláspontja szerint nem szabad illegális átlépőket beengedni a zöldhatáron, a menekültkérelmeket az Európai Unió határain kívül, Szerbiában, a magyar nagykövetségen lehet intézni.
Nyugat-Európában mindenkit beengednek, azt követően bírálják el a menekültkérelmeket. Ez növeli a feszültségeket az integráció területén, például a közbiztonság és a vallási kapcsolatok viszonylatában. Ki kellene utasítani azokat, akik nem jogosultak menekült státuszra, de ez rendkívül költséges és "nem is nagyon sikerül" – tette hozzá.
Ez a feszültség növeli az emberekben a félelmet, az idegességet, a bizonytalanságot, ami politikai hatásokkal járt, érezhetően megmutatkozott egyes közelmúltbeli választásokon - közölte.
Bakondi György szerint a súlyos terrorcselekmények utáni politikai megnyilatkozásokat próbálja "most aztán gyorsan aprópénzre váltani" a német kormány azzal, hogy betiltaná a kés használatát, illetve felgyorsítanák a kitoloncolási eljárásokat.
A brüsszeli bürokrácia azt akarja, hogy Magyarország is engedje be az illegális migránsokat, itt bírálják el a kérelmeket, és azután irányítsuk vagy szállítsuk haza azokat, akik nem jogosultak menekültstátuszra, az Európai Unió Bírósága ítéletet is hozott ezért – emlékeztetett a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója.
Bakondi György példátlannak, rendkívül magasnak és indokolatlannak nevezte az ítélet alapján Magyarországra kirótt bírság nyolcvanmilliárd forintos, vagy napi négyszázmillió forintos összegét.
Mindez arra ösztönzi a magyar kormányt, hogy a magyar lakosság, a belső biztonság védelme érdekében megtalálja azokat a megoldásokat, amelyek garantálni tudják a jelenlegi stabil belbiztonsági helyzetet, megelőzve annak olyan változását, amilyennek tanúi vagyunk Németországban vagy Svédországban – fejtette ki. Ennek elkerülése elsőrangú nemzeti érdek, amely egészen biztosan rendkívül komoly lakossági támogatással bír Magyarországon – emelte ki.
Magyarország készen áll, hogy politikai, jogi, biztonsági eszközökkel, megtegyen mindent "az igazságtalan, nem célszerű elhibázott, óriási nagyságrendű bírság" kivédésére - emelte ki Bakondi György. A megoldás egyik módjának nevezte az érkezők kérelmének elbírálását, és az arra jogosultaknak egy egyirányú Brüsszelbe szóló busz-, vonat- vagy repülőjegy felajánlását. Így nem állhat elő az a helyzet, ami 2015-ben, hogy a magyar utakon ismeretlen identitású emberek bolyongjanak, keltsenek félelmet - hangsúlyozta Bakondi György.
Szólt arról is: Szerbiában javult az embercsempészek elleni fellépés, emiatt fő útvonaluk már Bosznia-Hercegovina-Horvátország-Szlovénia-Olaszország lett. Ez enyhítette a déli magyar határra nehezedő nyomást. Az elmúlt hetekben a jelentős csökkenés után valamivel több határsértőt fogtak el Magyarországon. Ha a szerb rendőri erők erőfeszítése csökken, előfordulhat, hogy az elsősorban afgán és marokkói bandák újra a magyar határra települnek – tette hozzá a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója.
Fotó: MTI/Archív
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!