OGY - Krónika 7. rész (kérdések, azonnali kérdések)

Belföld, 2024.10.07

Azonnali kérdések a Parlamentben.

Jobbik: miért nem lehet az átlagbérig ingyen bankolni?

A jobbikos Z. Kárpát Dániel a banki költségek áthárítása ellen tiltakozva azt mondta, ha átlagbérig mindenki ingyenesen tudna "bankolni", a bankok még mindig a profitjuknál maradnának: a polgárok 300 milliárd forintos többlethez jutnának, a bankrendszer profitja pedig még mindig ezermilliárd forint felett lenne.

Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában rámutatott: 2016-tól valamennyi hitelintézetben elérhető egy alapszintű szolgáltatásokat biztosító bankszámla, amelynek díja jelenleg 1300 forint. Ez a számlavezetési díjat és a bankkártya éves díjának egy hónapra eső összegét is tartalmazza. Egy hitelintézet fogalmilag is attól hitelintézet, hogy üzletszerűen nyújt egyes pénzügyi szolgáltatásokat - tette hozzá.

Jobbik: milyen garanciák vannak a kastélyok privatizációjánál?

Brenner Koloman (Jobbik) azt kérdezte, hogy az augusztus 1-jén hatályba lépett döntés, amely több kastély privatizációját teszi lehetővé, milyen garanciális elemeket tartalmaz. Fontosnak nevezte, hogy a műemlék jellegű épületek és a hozzájuk tartozó birtok megmaradon a közjó érdekében.

Jónak tartotta volna a Jobbik csehországi mintákra az eredetileg tulajdonos családokkal való kapcsolatfelvételt, hogy ők is bekapcsolódhassanak a kastélyok üzemeltetésébe, modernizálásába - mondta.

Lázár János építési és közlekedési miniszter válaszában hangsúlyozta: az érintett épületek az esetek többségében kihasználatlanul, rossz állapotban várják az érdeklődőket. A kulturális örökség védelmébe magánszereplőket is bevonnának, október 31-éig várják a jelentkezőket az első kilenc épületre. Nekik szigorú feltételeknek kell majd megfelelni, többek közt az épülethez való hozzáférésre vagy a kiállítások megtekinthetőségére vonatkozóan, illetve tíz éven belül, tízmilliárdos invesztícióval be kell fejezni az épületek megújítását - ismertette.

Azonnali kérdések

DK: az ügyészség nem válaszolt Simonka György vádjaira

Sebián-Petrovszki László (DK) azt kifogásolta, hogy noha lassan egy hónap telt el azóta, hogy a Fidesz egykori képviselője, Simonka György egy interjúban azt mondta, a Fidesz irányítja az ügyészséget, azóta sem érkezett válasz a vádakra.

A képviselő szerint felsorolni is nehéz azt a sok ügyet, ahol a feljelentésből azért nem lett felelősségre vonás, mert a Fidesz megakadályozta azt. Példaként említette a lélegeztetőgépek vásárlását, Sulyok Tamás köztársasági elnök termőföldeladási ügyét és a 600 milliárdos kormányzati irodavásárlási ügyet. Azt kérdezte, tervezi-e az ügyészség, hogy kivizsgálja az interjúban említett vádakat.

Ibolya Tibor, a legfőbb ügyész helyettese válaszában azt javasolta a képviselőnek, hogy ne higgyen el mindent, amit az újságban olvas. Simonka György vádjait egy vádlott kétségbeesett védekezésének minősítette, amit nem a parlamentben, hanem a tárgyalóteremben kell megvitatnia az ügyésznek a vádlottal.

Sebián-Petrovszki László szerint az ügyészég azért nem képes válaszolni a vádakra, mert azok igazak. Ibolya Tibor viszonválaszában jelezte: Simonka György állításait az interjúban azzal támasztotta alá, hogy neki ezt "azok az ügyvédek mondták, akik látták, hogy működik ez a rendszer". Vagyis nem ő látta, nem ő hallotta, hanem állítólag mondták neki valakik. Ibolya Tibor megítélése szerint ilyen bizonyítékokkal előállni nem volt "túl erős".

MSZP: miért avatkozott bele a politika a színház világába?

Hiller István (MSZP) az kérdezte, miért avatkozott bele a politika a színház világába, hogyan fordulhatott elő, hogy a kultúráért felelős minisztérium megváltoztatta a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) döntését, elvéve 30 független színháztól a pályázati támogatást.

Azt mondta: néhány héttel ezelőtt az NKA Színházművészeti Kollégiuma hozott egy döntéssorozatot, majd a kultúráért felelős miniszter megváltoztatta azt. Írt ugyanis egy listát a szakmai kollégiumnak, hogy mely színházak ne kapjanak pályázati pénzt.

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában hangsúlyozta: az NKA nem szüntette meg egy szervezet támogatását sem, mert az NKA pályázatain keresztül projektek résztámogatását végzi, kifejezetten nem feladata és nincs is rá jogszabályi lehetősége, hogy bármelyik kulturális szervezet működési költségeit finanszírozza.

A politikai befolyásolás vádját valótlannak nevezte, kijelentve, a pályázatokat szakemberekből álló szakkollégiumok vezetik végig a kiírástól egészen az eredményhirdetésig.

Hiller István úgy reagált, az eset után az NKA Színházművészeti Kollégiumának hat tagjából kettő lemondott. Zsigó Róbert viszonválaszában arról beszélt: a kormány 2010 óta kiemelt stratégiai ágazatnak tekinti a kultúra területét, és ez megnyilvánul a támogatásokban és a kultúra területén hozott döntéseiben is.
(Webrádió)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!