Tudományos és innovációs park épülhet Kaposváron

Belföld, 2021.05.26

Tudományos és innovációs park építését tervezi a kaposvári önkormányzat és az Óbudai Egyetem a somogyi megyeszékhelyen, a 15 milliárd forintos beruházás kivitelezési munkái 2022 tavaszán kezdődhetnek kedvező kormánydöntés esetén - mondta a város polgármestere szerdán.

Szita Károly (Fidesz-KDNP) a projektről szóló konzorciumi szerződés aláírásához kapcsolódó kaposvári sajtótájékoztatón közölte, hogy a fejlesztés részeként hat hektáros területen négy csarnokot építenek és rendeznek be a város keleti ipari parkjában, a költségeket európai uniós pályázati forrásból fedeznék.

"Nagy dolog történik Kaposváron, hiszen a tudományos és innovációs ipari parkok a jövő tudásalapú gazdaságának az alapjai" - hangoztatta a politikus.

A településvezető utalt arra, hogy Kaposvár stratégiájában célul tűzte ki a demográfiai helyzet javítását, és azt, hogy a város legyen Magyarország legegészségesebb városa, továbbá a lehető legnagyobb mértékben legyen energiafüggetlen, és váljon teljessé a foglalkoztatottság, növekedjenek a munkabérek.

Ennek elérését segíti a tudományos és innovációs park létrehozása is - mutatott rá, hozzátéve, hogy Kaposvár az újraiparosítási programjában az élelmiszeriparban, a gépiparban és a zöldgazdaságban látja és várja a kiugrás lehetőségeit.

Szita Károly felidézte, hogy a napokban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Kaposváron jelentett be, illetve adott át jelentős helyi élelmiszeripari fejlesztéseket, emellett Kaposváron épült fel Közép-Európa legnagyobb napelemparkja, az átadása csütörtökön lesz.

Kovács Levente egyetemi tanár, az Óbudai Egyetem rektora a tervezett innovációs parkról azt mondta: a közel nulla energiaigényű, magas szintű információs és kommunikációs technológiai, továbbá intelligens vezérléstechnikai eszközökkel felszerelt úgynevezett okosépületekben különleges és speciális festékanyagokkal, szóráseljárásokkal, fémmegmunkálással, kötéstechnológiával, és egyebek mellett környezetszennyező anyagok újrahasznosításával összefüggő kutatás-fejlesztéseket végeznének.

A polgári és katonai igényeket egyaránt szem előtt tartó beruházás lehetőséget nyújtana Airbusz-helikopterek karbantartó szakemberállományának felkészítését biztosító labor és eszközpark létrehozására is - tette hozzá.

Kovács Levente szólt arról, hogy a Magyarország több pontján tervezett tudományos és innovációs parkok hozzájárulnak a munkahelyteremtéshez, vállalkozások létrejöttéhez, a kis- és középvállalkozások erősödéséhez, bővítik a műszaki oktatás lehetőségeit, összességében kedvező hatásuk van a térség gazdaságára, iparára, a népességmegtartó erejére, a társadalmi felzárkóztatásra.

Az ilyen létesítmények létrehozása összhangban van olyan európai uniós célokkal is, mint a biológiai sokféleség megőrzése, a szennyezés megelőzése, a körforgásos gazdaságra áttérés és az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodás - jegyezte meg a professzor.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!