TV műsor

Mintegy 58 millió forintért kelt egy magyar vonatkozású fényképezőgép egy bécsi aukción

Bulvár, 2020.11.21

Százhatvanezer eurórért (mintegy 58 millió forintért) kelt egy szombati bécsi aukción egy ritkaságnak számító, 1840-ben gyártott Voigtländer Daguerreotype kamera, amelynek objektívjét Petzvál József alkotta - tette közzé az eredményt a punkt.hu fotográfiai oldal.

A beszámoló szerint a 37. Leitz Photographica aukciót online tartották. Az árverésre szánt 632 fotótechnikai eszköz közül a legújabb egy 2018-ban készült Leica M 10 Zagato fényképezőgép, míg a legrégebbi és egyben legdrágább tétel a Voigtländer Daguerreotype kamera volt.

Petzvál József (1807-1891) 1840 májusában mutatta be azt a megközelítőleg 3,5-es fényerejű objektívjét, amelynek leképezése szinte tökéletes volt. Az objektív az expozíciós időt töredékére csökkentette. Petzvál József a kamera gyártását az osztrák Voigtländer cégre bízta. Átadta nekik számításait, rajzait és induláskor ellenőrizte a munkák menetét, azonban - üzleti tapasztalatai nem lévén - írásbeli szerződést nem kötött velük. A cég már 1840 karácsonyán forgalomba hozta a saját nevével fémjelzett Voigtländer Daguerreotype kamerát, mely a fényképezés történetének legfontosabbjai közé tartozik.

Az ágyú alakú Voigtländer Daguerreotype kamerából összesen 600-at adtak el 1842-ig, napjainkra már csak körülbelül tíz létezik belőle. Ez volt az első alkalom, hogy ilyen típusú fényképezőgépet kínáltak nyilvános aukción - olvasható a fotográfiai oldalon.

Az elárverezett Voigtländer Daguerreotype kamera eredeti állapotban van, soha nem kellett restaurálni vagy helyreállítani, bár hiányosan, talp nélkül került az aukcióra. Az eszközért az előzetes becslések alapján a szervezők 200-300 ezer eurót vártak, végül az ismeretlen vásárló 160 ezer eurót fizetett érte.
(MTI)

Véleménye van? Szóljon hozzá!

Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!