AM: a külhoni gazdák számára is fontos a termelői együttműködés

Gazdaság, 2020.11.12

A Kárpát-medence természetes egységének egyik alapja a gazdaság, és azon belül az agrárium fellendítése, a jövőben a gazdák számára egyre fontosabbá válik a termelői együttműködések erősítése - közölte az Agrárminisztérium (AM) nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a külhoni magyar agrárszervezetek és vállalkozók bevonásával megtartott Kárpát-haza gazdasági videókonferencián a szaktárca csütörtöki közleménye szerint.

Belánszky-Demkó Zsolt elmondta: az agrártárca olyan nemzetpolitikát folytat, amelynek középpontjában a nemzetben gondolkodás és cselekvés áll, alapvető cél a külhoni magyarság szülőföldön megtartása, gyarapodása. A fő irány a nemzedékváltás, agrármodernizáció, termelői szerveződések erősítése, precíziós gazdálkodás, agrárdigitalizáció, öntözésfejlesztés és erdősítés - tette hozzá.

Az elmúlt évtizedben az AM számos olyan komplex programot dolgozott ki, amelyek a magyar gazdák közötti határokon átívelő együttműködést szolgálják. Ilyen például a Kárpát-medencei Falugazdász Program, a gyakornokprogram, az ösztöndíjprogram, a szakképzés támogatása a felnőttek esetében is, valamint a helyi termékek erősítése és a koronavírus-járvány miatt a rövid ellátási láncok kiépítésének támogatása.

Az agrártárca fontos törekvése, hogy a Kárpát-medencén belül szorosabb kapcsolat épüljön ki a helyi vállalkozók - így különösen az agrárvállalkozók között - oly módon, hogy azok egymás beszerzési és felvevő piacai lehessenek. A térségi összefogás által erősíthető a Kárpát-medencei helyi vállalkozók függőleges irányú - az alapanyag termelőtől a feldolgozón és értékesítőn keresztül a fogyasztóig terjedő - integrációja. Ezzel egyidejűleg a kis- és középvállalkozásokat képessé kell tenni a külpiacokon való megjelenésre és helytállásra is.

A Csángó Fesztivál Alapítvány és a Jászsági Menedzser Klub Egyesület által rendezett tanácskozáson Belánszky-Demkó Zsolt kitért arra is, hogy az elkövetkező években felértékelődik az élelmiszertermelés szerepe a nemzetgazdaságokban, ebben kulcsfontosságú lesz a régiók együttműködése is - írta az AM.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!