AM: innovációval a fenntartható jövőért a magyar borászatban

Gazdaság, 2024.08.29

A borászati ágazat számára kiemelt fontosságú, hogy alkalmazkodjon a változásokhoz, és folyamatosan fejlessze technológiai eszköztárát - mondta  Nobilis Márton, az Agrárminisztérium államtitkára az Év Pincészetének díjátadó ünnepségen, Villányban az Agrárminisztérium csütörtöki közleménye szerint.

Az államtitkár a rendezvényen elmondta, a kormány és az agrártárca továbbra is elkötelezett az ágazat támogatása mellett, különös tekintettel az innovációra és a fenntartható szőlőtermesztési és borkészítési gyakorlatok előmozdítására. Az új borjogi szabályok és agrártámogatások révén a borászoknak lehetőségük nyílik arra, hogy megerősítsék pozíciójukat a nemzetközi piacon, és továbbra is hozzájáruljanak Magyarország hírnevének erősítéséhez a világ borpiacán - áll a közleményben.

Nobilis Márton kitért arra, hogy az éghajlatváltozás következményei egyre inkább érezhetők, a hosszan tartó aszályok és a hőhullámok, egyre nagyobb nyomást gyakorolnak a termelőkre. Ezek az időjárási anomáliák nemcsak a termés mennyiségére, hanem a szőlő minőségére is hatással vannak, és újfajta megközelítéseket követelnek meg az ágazat szereplőitől.

Hozzátette, az aszályos időszak ellenére a termés mennyisége várhatóan magasabb lesz a tavalyi esztendőhöz képest, és mind a mennyiség, mind a minőség tekintetében jó termésre számíthatunk az idei évben. A szakmaközi szervezetek és a nagy felvásárlók is bizakodók, és az előzetes adatok alapján keresletnövekedés várható a szőlő iránt - írták.

Az államtitkár a közlemény szerint rámutatott, hogy bár az ágazat szereplői bizakodva tekintenek a jövőbe, tisztában vannak azzal, hogy az éghajlatváltozás hosszú távon új kihívások elé állítja őket. Kiemelte, hogy ehhez a kormány minden segítséget megad, ezért az új KAP Stratégiai Terv I. pillére keretében elindított Szőlő bor ágazati programban, a 2024-2027 közötti időszakban összesen 111,9 millió eurós keret áll rendelkezésre különböző programok megvalósítására. Ezek közé tartozik a szőlőültetvények szerkezetátalakítási támogatása, amely a világörökségi területeken akár 75 százalékos intenzitással igényelhető. Emellett a borászati beruházásokra is elérhetőek pályázatok, amelyek keretében például borászati gépek és technológiai berendezések beszerzése támogatható.

Ismertette, hogy a borászati beruházások célja a szőlőfeldolgozás és a borkészítés hatékonyságának javítása, valamint az innováció elősegítése. Ennek érdekében új technológiák és eljárások bevezetésére törekszenek, amelyek hozzájárulhatnak új piacok kialakításához és a termelési hatékonyság növeléséhez - közölte az AM.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!