KSH: 7,6 százalékkal nőtt a távközlési vállalatok árbevétele az első negyedévben

Gazdaság, 2020.07.15

Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ágba sorolt vállalkozások folyó áron 831 milliárd forint árbevételt értek el az első három hónapban, 7,6 százalékkal többet, mint az előző év azonos negyedévében. A legnagyobb súlyt jelentő információtechnológiai és egyéb információs szolgáltatási ágazatok vállalkozásainak együttes árbevétele 11, a távközlési ágazaté 7,2 százalékkal nőtt - ez derült ki a Központi Statisztikai Hivatalnak (KSH) a Távközlés, internet, televíziószolgáltatás című, 2020 első negyedévét bemutató, ágazati statisztikai tükörből.

A KSH adatai szerint a szektorban 86 ezren álltak teljes munkaidőben alkalmazásban, 1,6 százalékkal többen, mint az előző év azonos időszakában. A távközlési ágazatban 1,7, az információtechnológiai és egyéb információs szolgáltatási ágazatokban 2,6 százalékkal nőtt a létszám. A 678 ezer forintos bruttó átlagkereset egy év alatt 7,2 százalékkal emelkedett a nemzetgazdasági ágban. A legmagasabb átlagkereset (706 ezer forint) az információtechnológiai és egyéb információs szolgáltatás területén volt.

Az első negyedév végén az aktív SIM-kártyák száma 12,6 millió volt, 3,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. (Az előfizetések száma tartalmazza az M2M-kártyák számát is, ami az emberi beavatkozás nélküli kommunikációt jelenti.) A mobil-előfizetéseken belül a havidíjas előfizetések száma 6,5 százalékkal meghaladta az előző évit. A feltöltőkártyás előfizetések száma egy év alatt 75 ezerrel csökkent, az üzletágban tapasztalható visszaesés 9 éve tart. Ebben szerepet játszott a feltöltőkártyás előfizetések ellenőrzéséről szóló, 2017 elején életbe lépett hatósági rendelet, amely előírja az előfizetők számára a kötelező adategyeztetést - írta a KSH.

A jelentés szerint a mobilhálózat adatforgalma továbbra is folyamatosan nőtt: több mint kétharmadával, 124 petabyte-ra 2020. első negyedévében.

A KSH közölte, hogy a negyedévben a mobilhálózatból indított hívások száma (2,0 milliárd darab) 3,8 százalékkal, a mobiltelefonálással töltött összes idő (6,3 milliárd perc) 6,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Egy mobil-előfizetésre átlagosan napi 5,5 perc beszélgetés jutott.

A négy negyedév gördülő - negyedévről negyedévre, mindig egy negyedévvel elcsúsztatott, göngyölt - adatai szerint 2019. második negyedévétől 2020. első negyedévéig a mobilhívások száma 0,3 százalékkal, időtartamuk 3,2 százalékkal nőtt a 2018. második negyedévtől 2019. első negyedévig tartó időszakhoz mérten.

A jelentésben arra is kitértek, hogy a koronavírus-járvány alatt erőteljesen emelkedett a vezetékes internet adatforgalma, a letöltési forgalom a vezetékes hálózaton évről évre dinamikusan nő. A letöltési forgalom 61 százalékkal, a feltöltési 56 százalékkal volt nagyobb 2020 első negyedévében, mint az előző év azonos időszakában.

Az internet-előfizetések száma a negyedév végén 10,4 millió volt, 4,4 százalékkal több a bázididőszakinál. A piac koncentrációja magas, az előfizetések több mint 95 százalékát 10 szolgáltató biztosította. Az internet-előfizetések 82 százalékát egyéni, 18 százalékát üzleti szerződések adták.

A KSH szerint a vezetékesinternet-szegmens minőségi fejlődését mutatja, hogy az előfizetések a fejlett hozzáférést biztosító kategóriákban (kábeles és optikai technológiák) eltolódtak a kiemelkedően gyors sebességet biztosító tartományok irányába.

Az internet-hozzáférési szolgáltatások nettó árbevétele folyamatosan nő: a 2020. I. negyedévi változás számottevően meghaladta az előfizetésszám-bővülést. A 79 milliárd forintos árbevétel folyó áron 12 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál, több mint fele mobilinternet-hozzáférési szolgáltatásból származott - közölte a KSH.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!