Országszerte kollektív munkaügyi vitát kezdeményezett a bérszövetség az önkormányzati intézményeknél

Gazdaság, 2021.03.19

Országos akciót indított a bérszövetség, amelynek tagjai, az egyes szakszervezetek kollektív munkaügyi vitát kezdeményeztek az önkormányzati cégeknél, intézményeknél; a köztisztviselői, közszolgáltatói, szociális és kulturális szférában működő szakszervezetek a bértárgyalások megkezdését remélik az akciótól - mondta Kordás László, a bérszövetség koordinátora pénteken az MTI-nek.

A szövetséget olyan szakszervezetek hozták létre, amelyek nem fogadják el, hogy az általuk képviselt dolgozók bérét az önkormányzatok, beleértve a fővárost is, nem kívánják emelni. A bérszövetség a jelenlegi 0 százalék helyett legalább 6 százalékos béremelést tart elfogadhatónak.

Kordás László - aki egyben a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke is - közölte, a bérszövetséget a BKV-nál és a Budapesti Közlekedési Központnál működő Egységes Közlekedési Szakszervezet, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, a Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetsége, valamint a Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt.-nél, a Fővárosi Kertészeti Nonprofit Zrt.-nél, a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft.-nél, a Fővárosi Kéményseprőipari Nonprofit Kft.-nél és a Budapest Közút Zrt.-nél jelen lévő Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000 alapította.

Mivel a 0 százalékos béremelési ajánlat nemcsak a fővárosban sújtja a közszolgáltatói területen dolgozókat, hanem az egész országban, ezért megalakulása óta csatlakozott a bérszövetséghez a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ), valamint a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete (SZÁD) is.

Kordás László kiemelte, a bérszövetség tagjai minden olyan munkáltatónál kezdeményezték a kollektív munkaügyi vitát, ahol az általuk képviselt munkavállalók dolgoznak. A kollektív munkaügyi vita kezdeményezésétől számítva az érintett munkáltatóknak hét napjuk van, hogy megkezdjék a tárgyalásokat a szakszervezetekkel, ellenkező esetben a munkavállalói szervezetek újabb akciót indítanak, amelyek között szerepel a sztrájk lehetősége is. Ugyanakkor megjegyezte, ez utóbbi azt jelenti, hogy tárgyalásokat kezdenek az elégséges szolgáltatás megállapításáról.

Hozzátette, a bérszövetség tagjai fontosnak tartják a munkahelyek megőrzését, a kollektív szerződések tartalmának a megvédését és esetleges kiegészítését. A szerveződésben résztvevők tisztában vannak a járvány okozta nehéz gazdasági helyzettel, a béremeléstől azonban nem tekinthetnek el - mondta Kordás László.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!