Rekordmértékben nőtt a kanadai gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben

Gazdaság, 2020.12.01

Rekordmértékben bővült a kanadai gazdaság a harmadik negyedévben, de így se tudta ellensúlyozni a második negyedév gyászos teljesítményét.

A kanadai statisztikai hivatal kedden közölte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 8,9 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest július-szeptemberben, ami az adatok rögzítésének kezdete, 1961 óta a leggyorsabb ütem. Az erős ütem dacára a tavalyi negyedik negyedévhez képest így is 5,3 százalékkal maradt el a reál GDP a harmadik negyedévben.

Az első negyedévben 1,9 százalékkal, a második negyedévben pedig 11,3 százalékkal csökkent a GDP, így technikai recesszióba került a kanadai gazdaság a koronavírus-járvány következtében.

A második negyedévben a nem létfontosságú termékeket gyártó vállalatok és szolgáltatások leállítása, a határok lezárása, valamint az utazási és idegenforgalmi korlátozások következtében meredeken esett vissza a háztartások fogyasztása, a vállalati beruházások és a külkereskedelmi forgalom.

A gazdaság talpra állása azonban már májusban elkezdődött, és a harmadik negyedévben jelentősen emelkedtek az ingatlanberuházások, a tartós javak fogyasztása és az export. A fellendülést támogatták a kedvező jelzáloghitel-kamatok, a járvány által sújtott vállalatok és háztartások kormányzati támogatása, valamint a nagy kereskedelmi partner országok gazdaságának növekedése.

A háztartások fogyasztása az előző negyedévhez képest 13,0 százalékkal nőtt július-szeptemberben, míg január-márciusban 2,6 százalékkal, április-júniusban pedig 13,6 százalékkal csökkent. Az ingatlanberuházások 30,2 százalékkal emelkedtek az előző negyedévhez képest július-szeptemberben, ami jelentős eredmény a második negyedév 15,0 százalékos visszaeséséhez képest.

Évesített ütemben Kanada hazai összterméke 40,5 százalékkal nőtt július-szeptemberben, ami jóval erősebb teljesítményt jelent a szomszédos Egyesült Államok 33,1 százalékához képest. Elemzők azonban még ennél is erősebb adatot, 47,6 százalékot vártak a második negyedévben mért 38,1 százalékos visszaesés után.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!