Tőzsde - Enyhe csökkenéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Gazdaság, 2021.07.13

Enyhe csökkenéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek kedden. A befektetők szabadulni igyekeztek a gazdaság alakulására kényesen reagáló részvényektől a vártnál erősebb amerikai inflációs adatok láttán, de az aggodalmakat tompította, hogy több nagyvállalat is a vártnál jobb gyorsjelentéssel rukkolt elő.

A hatszáz legnagyobb európai vállalat árfolyamának változását követő Stoxx Europe 600-as index 0,03 százalékos pluszban, 460,96 ponton zárt, gyakorlatilag stagnált, de napközben 461,38 ponton újabb történelmi csúcson is járt. A nap vesztesei a bankok, autó- és autóalkatrész-gyártók, valamint a földgáz és kőolajipari vállalatok voltak, alindexük 0,5 százalék és 1,2 százalék közötti mértékben csökkentek. Ezt ellensúlyozni tudta, hogy egyes defenzív és technológiai vállalatok árfolyama tovább emelkedett.

A londoni FTSE-100 mutató, a frankfurti DAX-index és a párizsi CAC-40 index egyaránt 0,01 százalékos, a madridi IBEX 1,38 százalékos, a milánói FTSE MIB pedig 0,50 százalékos mínuszban fejezte be a napot. Viszont a páneurópai indexek közül az FTSE Eurofirst 300 0,07 százalékkal, az euróövezeti gyűjtőindexek közül pedig az EuroStoxx50 0,03 százalékkal emelkedni tudott.

Az Egyesült Államokban tizenhárom éve nem látott mértékben nőttek a fogyasztói árak júniusban, az éves összevetésű maginfláció pedig 1991 novembere nem volt ilyen magas. A vártnál jóval erősebb adatok felszították azokat az aggodalmakat, hogy egy gyorsabb újranyitás közepette túlfűtötté válik a gazdaság, ami arra kényszerítheti a jegybank szerepét betölte Federal Reserve döntéshozóit, hogy a vártnál hamarabb szigorítsák a rendkívül laza monetáris politikát.

"Továbbra is kételkedünk a Fed narratívájában, miszerint a (magas) infláció átmeneti jelenség, ehelyett annak kockázatát látjuk, hogy még sok hónapig emelkedett marad" - mondta James, Knightley, az ING holland bank közgazdásza.

Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke kedden fogadkozott, nem fogja megismételni azt, a múltban elkövetett hibát, hogy túl korán kezdik el szigorítani a monetáris politikát. Mario Centeno, az EKB kormányzótanácsának tagja úgy fogalmazott, hogy az euróövezeti jegybank elveszítheti hitelességét, ha nem fog élni azzal a mozgástérrel, amelyet önmagának adott az infláció terén az új, 2 százalékos szimmetrikus cél kijelölésével. A kormányzótanács a múlt héten hagyta jóvá az új monetáris politikai stratégiát, és a jövő héten vitatja meg és fogadja el az előretekintő útmutatást.

Az euróövezeti államkötvény-hozamok háromhavi mélypontra csökkentek, amivel másfél százalékos mínuszba taszították a bankok árfolyamának mozgását tükröző alindexet.

Az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 0,12 százalékos mínuszban, míg az S&P 500-as index 0,11 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,44 százalékos pluszban állt.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágul.

A szeptemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,97 százalékos pluszban, 75,89 dolláron, az augusztusi szállítású WTI pedig 0,84 százalékos nyereségben, 74,72 dolláron forgott este háromnegyed hat körül.

Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,42 százalékkal, 1813,43 dollárra, az augusztusi szállítású aranyé pedig 0,40 százalékkal, 1813,20 dollárra emelkedett New York-i árupiacon.

A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1818 dollárt adtak, 0,34 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!