OLAF: erősödő csalási tendencia az uniós tagállamokban a környezetvédelmi projektekre szánt források terén

Kék hírek, 2020.09.10

Az európai uniós pénzekkel elkövetett csalások többségében a humanitárius segítségnyújtás, a strukturális, a mezőgazdasági és regionális fejlesztési alapok kifizetéseit érintették, de a tagállamok körében erősödő csalási tendencia figyelhető meg a környezetvédelmi és fenntartható projektekre szánt források terén is - közölte az Európai Unió csalás elleni hivatala (OLAF) 2019-es éves jelentésében csütörtökön. A jelentés Magyarországgal összefüggésben egyebek mellett arról tájékoztatott, hogy 2019-ben öt vizsgálat zárult le, ebből kettő esetében további lépéseket javasoltak.

A 2015 és 2019 közötti időszakban feltárt és kivizsgált eseteket összefoglaló értékelés a csalás fő területei között, továbbá a közbeszerzés terén tapasztalt összejátszást és manipulációt, a felderítést nehezítő, határokon átnyúló konstrukciókat, az EU-n kívüli országokban folytatott, valamint a kutatás-finanszírozást érintő csaláskísérleteket, illetve a határokon átnyúló hálózatok segítségével elkövetett csempészetet és a hamisítást emelte ki.

Az egyes ügyek részleteinek említése nélkül a jelentés Magyarországgal összefüggésben egyebek mellett arról tájékoztatott, hogy 2019-ben öt vizsgálat zárult le, ebből kettő esetében további lépéseket javasoltak. A felzárkóztatási és a mezőgazdasági alapokat érintően a 2015 és 2019 közötti kifizetések 3,93 százaléka esetében vetődött fel csalás gyanúja. Továbbá az OLAF ajánlásait Magyarország 47 százalékban hajtotta végre, ez két százalékpontos javulást jelent a tavaly közölt adatoknál - tették hozzá.

A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja az MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte: Magyarország történetének "legsúlyosabb korrupciós botrányát", a 4-es metró beruházásának ügyét számos más 2010 előtti visszaélés mellett a jelentésben említett időszakban tárta fel az OLAF.

A jelentésben Magyarország esetében szereplő 3,93 százalékos pénzügyi korrekciós arányszám is a 4-es metró beruházás és más, 2010 előtti, de csak az elmúlt években feltárt súlyos korrupciós ügyek miatt szerepel. A korrupciós ügyért egyértelműen és kizárólag a szocialista-liberális kormányt és fővárosi vezetést terheli a felelősség - írták.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!