Koronavírus - A vendéglátók szövetsége üdvözli a versenyképességi tanács élénkítő javaslatait

Koronavírus, 2021.04.21

A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) az ágazat minden szereplője nevében örömmel üdvözli a Nemzeti Versenyképességi Tanácsnak az ágazat megsegítésére hozott újabb élénkítő javaslatait, amelyeket Varga Mihály pénzügyminiszter jelentett be - közölte a szervezet az MTI érdeklődésére szerdán.

Mint írták, a turizmusfejlesztési hozzájárulás és a teljesítmény-visszafogónak tartott reprezentációs adó idei megszüntetése - ami évek óta szerepelt érintett szövetségeik javaslatai között - segítheti a sikeres újraindulást és a jövedelmezőség visszanyerését.

A reprezentációs adó idei elengedése remélhetőleg keresletösztönzőleg fog hatni a második fél évben, amennyiben a rendezvények megtartása újra lehetséges lesz. A szervezet a vendéglátóhelyek, turisztikai vállalkozások talpra állását felgyorsító hatást vár az adókönnyítéstől, remélve, hogy a tapasztalatok alapján ezek hosszabb távon is fennmaradhatnak.

Varga Mihály pénzügyminiszter hétfőn jelentette be, hogy a turizmus és vendéglátás újraindítását segítve a turizmusfejlesztési hozzájárulás elengedésének meghosszabbítását, adókönnyítéseket, kedvezményeket javasol a versenyképességi tanács. Közlése szerint a testület konkrét javaslatokat készített elő a kormány számára.

A miniszter közlése szerint a turizmusfejlesztési hozzájárulás elengedésének meghosszabbítása 10 milliárd forintot hagyhat a cégeknél. Javaslatot tettek a Szép-kártya juttatás munkaadókat terhelő szociális hozzájárulási adó (szocho) mentességének meghosszabbítására, ami szintén 10 milliárdot hagyhat a cégeknél. Javasolják még a reprezentáció és üzleti ajándék szochójának év végéig tartó felfüggesztését, ami körülbelül 15-20 milliárd forintos segítséget jelenthet majd a vállalkozói szektornak.

Varga Mihály második javasolt intézkedéskörnek nevezte a nehéz helyzetben lévő vállalkozásokat több tízmilliárd forinttal segítő intézkedéseket. Fizetési kedvezményekre tesznek javaslatot az adófizetésben, például lehetővé téve a pótlékmentes fizetési halasztást. Javasolják a kis- és középvállalkozások gyorsabb áfa-visszatérítésének fenntartását az év végéig, ahogyan a negatív adóalappal rendelkező energiaellátók jövedelemadó-alapjának csökkentésére is javaslatot tesznek.

A harmadik célzott ügykörnek nevezte Varga Mihály a kormány azon célját, miszerint amennyi munkahelyet a vírus elvett, annyit hozzanak létre. Ezt segítheti a tanácsnak az a javaslata, miszerint a szocho-kedvezmény a jelenlegi hat hónap helyett már három hónap munkanélküliség után is igényelhető lenne. Ez 30 milliárd forintot hagy a vállalkozói szektorban.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!