A bukaresti nagykoalíció jelöltjei kaptak alkotmánybírói megbízást a parlamenttől

Külföld, 2022.05.03

A bukaresti nagykoalíció jelöltjeit szavazták meg a kétkamarás parlament mindkét házában kedden a kilenctagú alkotmánybíróság két, idén megüresedő helyére.

A képviselőházban a Szociáldemokrata Párt (PSD) által jelölt Bogdan Licu, a legfőbb ügyész helyettese kapott alkotmánybírói megbízatást.

Az ellenzéki, rendszerkritikus Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a korábbi szociáldemokrata kormány igazságügyi átszervezéseit nyíltan kritizáló, a bírói testületből decemberben kizárt Cristi Daniletet, a legfelsőbb bírói tanács volt tagját, a nacionalista szólamokat hangoztató Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) pedig Ioan Sabau-Pop marosvásárhelyi ügyvédet, volt bírót, az 1990-ben létrehozott Vatra Romaneasca román nacionalista szervezet egyik alapítóját javasolta alkotmánybírónak. Licura 208, Daniletre 59, Sabau-Popra 34 képviselő szavazott.

A szenátusban a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) által javasolt Iuliana Scanteit, a felsőház jogi bizottságának elnökét választották meg alkotmánybírónak. A felsőházban az USR a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) volt kolozsvári szenátorát, a szövetségből 2018-ban kilépett Eckstein-Kovács Pétert, az AUR pedig Radu Ghidau aradi ügyvédet, volt parlamenti képviselőt javasolta alkotmánybírónak. Scantei 76, Eckstein-Kovács 22, Ghidau 12 támogató szavazatot kapott.

A román alkotmánybíróság tagjainak mandátuma kilenc évre szól. A testületbe háromévente nevezhet ki egy-egy tagot a képviselőház, a szenátus és az államfő.

A júniusban távozó alkotmánybírák egyike Valer Dorneanu, az alkotmánybíróság elnöke. A volt szociáldemokrata házelnök 2013-ban a képviselőháztól kapott alkotmánybírói kinevezést, és 2016 óta vezeti a taláros testületet. Távozik továbbá a szenátus által kilenc éve kinevezett Mona Pivniceru és az akkori államfő, Traian Basescu által jelölt Daniel Morar is. Az elnöki hivatal még nem jelentette be, kit nevez ki Klaus Iohannis államfő alkotmánybírónak Morar helyére.

Miután a román alkotmánybíróság kiegészül, a testület új elnököt választ a korábban kinevezett alkotmánybírák közül.

A román alkotmánybíróság a parlament, a kormány és a helyhatóságok által hozott jogszabályok felett gyakorol alkotmányossági kontrollt, az állami intézmények közötti alkotmányos vitákat hivatott eldönteni. Mivel határozatai megfellebbezhetetlenek, a román pártok gyakran viszik egymással folytatott politikai vitáikat az alkotmánybíróság elé, amely ily módon számos politikai konfliktus végkimenetelét határozta meg.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!