Az EP elutasította a gazdasági mutatóktól függő régiós támogatás elvét

Külföld, 2019.02.13

Az Európai Parlament (EP) elutasította, hogy az uniós regionális támogatás felfüggeszthető legyen abban az esetben, ha a nemzeti gazdasági mutatók nem megfelelőek.

Az uniós parlament tájékoztatása szerint az EP strasbourgi plenáris ülésén 460 szavazattal, 170 ellenszavazat és 47 tartózkodás mellett szerdán elfogadott új rendelkezések átfogó szabályozást határoznak majd meg a 2021-2027 közötti időszakra szóló uniós költségvetés számára a regionális, kohéziós és szociális támogatások elköltésére.

A szabályok biztosítják, hogy az uniós régiók és közösségek folyamatosan forráshoz juthassanak, és hogy a kevésbé fejlett területek nagyobb támogatást kapjanak - közölték.

Az állásfoglalás szerint a finanszírozási rátáknak és a támogatásra biztosított teljes összegnek a 2021-2027 közötti időszakban is a jelenlegi szinten - azaz 2018-as árakon számítva -, 378,1 milliárd eurón kell maradnia. A kevésbé fejlett térségeket továbbra is jelentős uniós támogatásban kell részesíteni, esetükben a társfinanszírozási ráta akár 85 százalékos is lehet - szemben az Európai Bizottság által javasolt 70 százalékkal -, a regionális fejlesztési, a szociális, és a kohéziós büdzsé 61,6 százalékának felhasználásával.

Az EP az elmaradottabb és fejlett régiók közötti állapotban lévő térségek társfinanszírozási rátáját 65 százalékra, a fejlett régiókét pedig 50 százalékra emelte. A testület az unió legtávolabbi térségeinek - Guadeloupe, Francia Guyana, Réunion, Martinique, Mayotte, Saint-Martin, az Azori-szigetek, Madeira és a Kanári-szigetek - nyújtott extratámogatásra 1,6 milliárd eurót, a költségvetés 0,4 százalékát különítene el.

Az EP-képviselők rögzítették, hogy a finanszírozási alapelveknek szorosabban kapcsolódniuk kell az unió általános céljaihoz, többek között a versenyképesség fokozásához, a kis- és középvállalkozások megerősítéséhez, a környezetvédelem és a környezet állapotának javításához, valamint segíteniük kell az alapvető jogok tiszteletben tartását, a nemek egyenlőségének biztosítását és bármilyen hátrányos megkülönböztetés megelőzését.

A parlamenti állásfoglalás elfogadásával megkezdődhetnek a jogszabály végső formáját meghatározó tárgyalások a tagállami szakminiszterekből álló tanáccsal.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!