Brexit - A jövő héten folytatódnak a tárgyalások a kétoldalú kapcsolatrendszerről

Külföld, 2020.04.15

A jövő héten folytatódik az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kapcsolatrendszerének kialakítását célzó tárgyalássorozat, amely az új koronavírus okozta járvány miatt - legalábbis a tárgyalóküldöttségek és a küldöttségvezetők szintjén - hetek óta szünetel.

David Frost, a brit kormány tárgyalóküldöttségének vezetője és Michel Barnier, az Európai Bizottság főtárgyalója szerdán, videokapcsolaton keresztül megbeszélést tartott, és a Downing Street tájékoztatása szerint megállapodásra jutott arról, hogy hétfőtől egész héten át tartó tárgyalási forduló kezdődik a küldöttségek bevonásával, szintén videokapcsolattal.

A londoni miniszterelnöki hivatal beszámolója szerint a felek a jövő hetivel együtt egyelőre három, egy-egy hétig tartó tárgyalási fordulóról döntöttek. A második május 11-én, a harmadik június 1-én kezdődik.

A fordulók napirendjét később ismertetik.

A Downing Street szerda esti tájékoztatása szerint Frost és Barnier áttekintette az első - és eddig egyetlen teljes körű - tárgyalási forduló óta elvégzett technikai jellegű munka eredményét.

A londoni közlemény megfogalmazása szerint a két küldöttségvezető hasznosnak találta ezt a munkát a nézetazonosságok és a nézetkülönbségek feltárása szempontjából, de egyetértett abban is, hogy további tárgyalási fordulókra van szükség, ha a felek júniusig tényleges, kézzelfogható előrelépést akarnak elérni.

Az Egyesült Királyság január 31-én lépett ki az Európai Unióból. A távozás pillanatában 11 hónapos átmeneti időszak kezdődött, amelynek lejártáig, vagyis december 31-ig gyakorlatilag teljes mértékben érvényben marad a kilépés előtti szabályrendszer London és az EU viszonyában.

Az átmeneti időszak legfontosabb célja az, hogy időt biztosítson a brit kormánynak és az uniónak a megállapodásra a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszer szabályairól.

Uniós részről azonban többször is hangoztatták, hogy ilyen rövid idő alatt gyakorlatilag lehetetlen a London által elsődleges célként kitűzött átfogó szabadkereskedelmi megállapodás elérése, és az EU hajlandó lenne az átmeneti időszak meghosszabbítására.

A brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodásban szerepel egy olyan záradék, amely kölcsönös szándék esetén lehetővé teszi az átmeneti időszak meghosszabbítását kétszer egy-egy évre.

Az első hosszabbításról június végéig kellene dönteni. Ez adja a jelentőségét a szerdai közös közleményben szereplő kitételnek, amely szerint a felek júniusig érdemi előrelépést akarnak elérni.

A Boris Johnson miniszterelnök vezette konzervatív párti brit kormány határozottan elveti - sőt külön törvényben megtiltotta saját magának és a brit parlamentnek - a hosszabbítás lehetőségét, és már hetekkel ezelőtt közölte: ha júniusig nem látszanak egyértelműen a megállapodás körvonalai, onnantól arról kell majd dönteni, hogy érdemes-e egyáltalán folytatni a tárgyalásokat az Európai Unióval.

Az előrelépést mindazonáltal jelentősen hátráltatta, hogy az elmúlt hetekben a két küldöttségvezető és Boris Johnson is átesett az új koronavírus okozta betegségen. A brit kormányfő egy hétig kórházban volt, három napot intenzív osztályon töltött és bár a múlt hétvégén hazatérhetett, még mindig nem állt munkába, jelenleg Chequersben, a brit miniszterelnökök vidéki pihenőhelyén lábadozik.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!