Josep Borrell: a külső beavatkozás csak tovább rontja a helyzetet Líbiában

Külföld, 2020.01.07

Véget kell vetni a külső beavatkozásnak Líbiában, az ugyanis csak rontja a helyzetet - szögezte le Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője kedden Brüsszelben.

A belga fővárosban Németország, Olaszország, az Egyesült Királyság és Franciaország külügyminisztere egyeztetett rendkívüli tanácskozáson az észak-afrikai országban kialakult helyzetről.

Az ülést követő sajtótájékoztatón Borrell elítélte Törökország előző hétvégén megkezdett líbiai beavatkozását, és rámutatott, hogy a helyzet napról napra romlik, a megoldást pedig csakis a politikai rendezés hozhatja el.

"A harcoknak le kell állniuk, véget kell vetni az ellenségeskedésnek" - mondta.

A négy európai uniós tagállam külügyminisztere által kiadott hivatalos állásfoglalás megerősíti, hogy a nemzetközi közösség minden tagjának szigorúan tiszteletben kell tartania az ENSZ fegyverembargóját. Korábban Törökország ennek ellenére is küldött katonai felszereléseket a nemzetközileg elismert, tripoli székhelyű egységkormánynak.

"Minél inkább külföldi katonai segítségre támaszkodnak a líbiai harcoló felek, annál nagyobb mértékben kerülnek külső szereplők indokolatlan befolyása alá. Ez károsíthatja a nemzeti érdekeket és a térségbeli stabilitást" - emelték ki a külügyminiszterek.

Emellett hangsúlyozták, kerülni kell az olyan egyoldalú intézkedéseket, amelyek ürügyet képezhetnek a líbiai nép érdekeivel, valamint az európai érdekekkel ellentétes külső beavatkozásra.

Recep Tayyip Erdogan török elnök vasárnap este jelentette be, hogy már zajlik a török katonák Líbiába telepítése az egységkormány támogatása érdekében, az ország déli és keleti részét ellenőrzése alatt tartó Halífa Haftar tábornok ellenében, aki tavaly áprilisban indította meg csapatait Tripoli elfoglalására. A tábornok azzal indokolta a hadjáratot, hogy meg akarja tisztítani az országot az egységkormány által szerinte hallgatólagosan támogatott terroristáktól és zsoldosoktól, ellenfelei szerint azonban valódi célja az egész országra kiterjedő katonai diktatúra bevezetése.

Líbia Moammer Kadhafi diktátor 2011-es megbuktatása és meggyilkolása után káoszba süllyedt, és területének jelentős részét egymással vetélkedő milíciák, illetve helyi csoportok igyekeznek ellenőrzésük alá vonni.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!