Jóváhagyták a román képviselők egy korrupcióval gyanúsított társuk informatikai eszközeinek átvizsgálását

Külföld, 2022.11.21

Nagy többséggel jóváhagyta a bukaresti képviselőház hétfőn, hogy a korrupcióellenes ügyészség (DNA) átvizsgálja Daniel Tudorache informatikai eszközeit, a szociáldemokrata képviselői bűnrészességgel gyanúsítja a vádhatóság egy - a világjárvány idején lebonyolított - túlárazott közbeszerzéssel kapcsolatban.

A DNA október 21-én közölte, hogy bűnvádi eljárást kezdeményezett 56 gyanúsított - köztük a feltételezett bűncselekmény idején Bukarest első kerületének polgármesteri tisztségét betöltő Tudorache - ellen, akiket bűnszövetkezet létrehozásával, súlyos kárt okozó hivatali visszaéléssel, okirat-hamisítással és sikkasztással gyanúsítanak. A vádhatóság kezdeményezésére az igazságügyi miniszter múlt héten intézett átiratot a parlamenthez, amelyben a törvényhozás hozzájárulását kérte az időközben parlamenti mentelmi jogot szerző Tudorache elleni bűnvádi eljárás lefolytatásához.

A bűnszövetkezet állítólag a járvány miatt távoktatásra kényszerült diákok számára versenytárgyalás nélkül vásárolt 75 500 táblagépet, a valós ár háromszorosáért 1200 fertőtlenítésre használt sprayt és 200 érintésmentes hőmérőt. A DNA szerint a beszerzés ürügyén 67,8 millió lejjel (5,6 milliárd forint) károsították meg a főváros első és ötödik kerületének költségvetését.

Tudorache a szavazás előtt azt mondta: nincs titkolnivalója, ezért az engedély megadására kérte képviselőtársait. Ugyanakkor érthetetlennek nevezte, hogy két év elteltével akarja az ügyészség a telefonját átvizsgálni, amikor ezt a feljelentést követően 2020 őszén a parlament hozzájárulása nélkül is megtehette volna. A politikus úgy vélekedett, hogy a DNA "most találta elérkezettnek az időt egy kis cirkuszra".

Tudorache mentelmi jogát 243 szavazattal tíz ellenében függesztette fel a képviselőház. A román parlament korábban számos esetben megakadályozta a korrupcióval gyanúsított politikusok ellen kezdeményezett bűnvádi eljárások lefolytatását arra hivatkozva, hogy a DNA a korrupcióellenes harc ürügyén valójában a mélyállam megrendelésére végez politikai tisztogatást.

Romániában a törvényhozók ellen csak a kétkamarás parlament illetékes házának jóváhagyásával indulhat bűnvádi eljárás, akkor is, ha az ügyészség olyan bűncselekményekkel gyanúsítja a tisztségviselőt, amelyeket a gyanú szerint nem törvényhozói megbízatása idején követett el. A politikai nyilatkozatokra vonatkozó mentelmi jog mellett a törvényhozóknak más előjogokat is biztosít az alkotmány: csak a parlament jóváhagyásával lehet előzetes letartóztatásba helyezni őket, vagy - az elektronikus adathordozók és számítástechnikai eszközök átvizsgálására kiterjedő - házkutatást elrendelni ellenük.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!