Kína hadgyakorlatot tartott a tajvani elnök beiktatása előtt

Külföld, 2016.05.18

Hadgyakorlatot tartott Peking a kínai szárazföld délkeleti partjainál, szakértők szerint a manőver üzenet volt Tajvannak, ahol rövidesen beiktatják az új, függetlenségpárti elnököt.

A kínai védelmi minisztérium szerdán közölte, hogy a hétfői szárazföldi, tengeri és légi "rutin" (partraszállási) hadgyakorlat az előre tervezett éves programba illeszkedett. Résztvevői a 31. kombinált hadtest és a nemrégiben létesített keleti hadszíntér-parancsnokság egységei voltak, helyszínéül pedig a Tajvan szigetével átellenben lévő Fucsien tartományt választották.

A pekingi közlemény szerint a hadgyakorlat nem irányult egyetlen fél ellen sem, annak felesleges a kelleténél nagyobb jelentőséget tulajdonítani. A hongkongi sajtóban megjelent kommentárok és szakértői vélemények szerint nem volt ugyan nagyszabású a kínai manőver, de nem véletlen, hogy napokkal a megválasztott függetlenségpárti tajvani elnök, Caj Jing-ven beiktatása előtt kerítettek rá sort.

Peking árgus szemekkel figyeli, hogy mi történik a Kína részének tekintett Tajvanon attól tartva, hogy a Demokratikus Haladás Párt (DPP) vezetése alá került sziget a függetlenedés irányába halad tovább.

A politikai tárgyalásokra és az ország távlati újraegyesítésére törekvő Kínai Népköztársaság (KNK) vezetése - bár újbabban nem hangoztatja -, sosem rejtette véka alá azon határozott álláspontját, hogy az 1949, vagyis a kínai polgárháború befejezése óta de facto önálló országként működő Tajvan, vagyis a Kínai Köztársaság államiságának deklarálását nem csak elfogadhatatlannak tartaná, de azt akár katonai erővel is megakadályozná.

A kínai diplomácia az utóbbi hetekben, hónapokban több jelét is adta annak, hogy amennyiben az új tajpeji vezetés nem hajlandó tartani magát az "egy Kína" elvét elfogadó konszenzushoz, Peking mindent meg fog tenni Tajvan elszigetelésére.

Sajtóértesülések szerint hétfőn telefonon egyeztetett Vang Ji kínai külügyminiszter és amerikai kollégája, John Kerry. Vang kérésére Kerry ez alkalommal kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem változtat Tajvannal kapcsolatos álláspontján, és nem támogatja annak függetlenségét.

Tajpejben erre válaszul a Tajvani-szoros két partja közötti kapcsolatokért felelős tanács kedden közleményben tudatta, hogy a tajpeji kormány sosem fogadta el a Peking értelmezése szerinti "egy Kína" elvet, és megerősítette, hogy a Kínai Köztársaság szuverén állam, ennélfogva: az egyetlen Kína. Ebben, mint fogalmaztak, általános egyetértés van a tajvaniak körében.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!