Lemondott az amerikai határvédelemért felelős kormányszerv vezetője

Külföld, 2019.06.25

Benyújtotta lemondását John Sanders, az amerikai határvédelemért felelős Vám-és Határvédelmi Ügynökség (CBP) nevű kormányszerv ügyvezető elnöke.

John Sanders kedden jelentette be munkatársainak, hogy előző nap nyújtotta be lemondását, amely július 5-én lép érvénybe. Döntését nem indokolta, munkatársainak csupán azt írta: "rátok bízom annak megítélését, hogy sikeres munkát végeztem-e". Sanders - aki régóta dolgozott az ügynökségnél - április óta irányította ügyvezetőként a szervezetet, Donald Trump elnök ugyanis akkor az addigi vezetőt, Kevin McAleenant - szintén ügyvezetőként - a belbiztonsági minisztérium élére jelölte. Sanders régóta dolgozott a szervezetnél.

Elemzők szerint a lemondás oka a szervezetet érintő éles bírálatokban és a kormányzaton belül az illegális bevándorlást érintő intézkedések gyakori változásában keresendő. Az elmúlt napokban különösen felerősödtek a bírálatok - még a Donald Trumpot támogató Fox televízióban is - azt illetően, ahogyan az Egyesült Államokba érkező illegális migránsokkal, elsősorban is a gyermekekkel bánnak az ország déli határain felállított gyűjtőközpontokban.

Az NBC televízió kedden számolt be arról, hogy a kormányzat hétfőn több mint 300 gyermeket vitt el a texasi Clint városkában felállított gyűjtőhelyről, ahol egészségtelen és veszélyes körülmények között őrizték őket.

Kedden délután a Fehér Ház Ovális Irodájában Trump újságíróknak nyilatkozva kitért a déli határokon az illegális migránsokat ellátó központokra is. Az ott uralkodó helyzetről azt mondta: ő sem örül ennek, ám nem szólt arról, hogy kormányzata miképpen tervez változtatni ezen.

Közben több amerikai televíziós műsorban foglalkoztak ezekkel a texasi központokkal. A bírálatok elsősorban azokat a helyeket érintik, ahol szülők, vagy felnőttek felügyelete nélkül érkezett gyermekeket őriznek. A CNN hírtelevízió például orvosokat és jogászokat szólaltatott meg, akik elmondták, hogy ezekben a központokban általában a gyermekek egymásról gondoskodnak, nincs megfelelő számú ágy, ruházat, sőt, sok helyütt még a szappan is hiányzik.

Michael Burgess, texasi republikánus képviselő ugyanakkor azt mondta az MSNBC televíziónak, hogy a sajtójelentések egy-egy kiragadott példa nyomán általánosítanak, az ő személyes tapasztalatai nem támasztják alá ezeket. Mint fogalmazott: "az üres retorika nagy mértékben járult hozzá a jelenlegi, példa nélküli válsághoz a déli határok mentén, és ez a válság mind a személyi, mind az anyagi erőforrásokat kimeríti".
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!