Őrizetbe vették egy azerbajdzsáni exbankár feleségét Londonban a pénzmosásellenes rendelet alapján

Külföld, 2018.11.06

Őrizetbe vették egy súlyos börtönbüntetésre ítélt azerbajdzsáni exbankár Londonban élő feleségét a kétes eredetű külföldi vagyonok nagy-britanniai befektetése ellen hozott brit kormányrendelet alapján. Ez az első őrizetbe vétel a rendelet februári kihirdetése óta.

Az 55 éves Zamira Hadzsijeva őrizetbe vételét a londoni Westminster kerület magisztrátusi bírósága jelentette be kedden. A bírói tanács este megjelent tájékoztatása szerint Hadzsijeva még múlt kedden jelentkezett önként a brit hatóságoknál, és azóta vizsgálati fogságban van.

Őrizetbe vételéhez a bakui hatóságok által Londonhoz intézett kiadatási kérelem adta a közvetlen jogi alapot, de a londoni felsőbíróság már egy októberi végzésében kötelezte Zamira Hadzsijevát arra, hogy adjon számot a brit bűnüldözési hatóságnak (National Crime Agency, NCA) az elmúlt években Londonban általa elköltött több tízmillió font eredetéről.

Az NCA a múlt héten 400 ezer font (csaknem 150 millió forint) értékű ékszert foglalt le Hadzsijevától. Az ékszereket az azeri exbankár felesége éppen árverésre akarta bocsátani a patinás londoni Christie's aukciós háznál.

Az októberi felsőbírósági határozat indoklása szerint Hadzsijeva az utóbbi tíz évben csak a világhírű londoni Harrods luxusáruházban 16 millió fontot (5,9 milliárd forintot) költött el. Emellett egy befektetési társaság, amely a Brit Virgin-szigeteken van bejegyezve, néhány évvel ezelőtt 11,5 millió fontért (4,3 milliárd forintért) vett luxuslakást a házaspár számára a Harrods közvetlen szomszédságában.

Egy másik offshore befektetési társaság 2013-ban 10 millió fontért vásárolt meg Hadzsijeva nevében egy angliai golfpályát a hozzá tartozó luxusingatlanokkal együtt.

Zamir Hadzsijeva 42 millió dollárért egy Gulfstream G550 magánrepülőgépet is vásárolt.

Hadzsijeva férje, Dzahangir Hadzsijev egy azerbajdzsáni bank elnöke volt, ám 2016-ban, hazájában 15 év szabadságvesztésre ítélték, több tízmillió dollár értékre elkövetett sikkasztás és csalás vádjával.

A londoni felsőbíróság múlt havi határozathoz a jogalapot a brit kormány által a magyarázat nélküli vagyonokra februárban életbe léptetett rendelet - unexplained wealth orders (UWO) - teremtette meg. Az UWO lehetővé teszi, hogy a brit hatóságok vagyonelemeket zárolhassanak, ha a gyanús pénzmozgások miatt vizsgálat alá vont személy vagyona meghaladja az 50 ezer fontot, és ennek eredetére nem tud hiteles magyarázatot adni.

A brit hatóságok becslései szerint évente 90 milliárd font (több mint 33 ezer milliárd forint) illegálisan szerzett külföldi vagyontömeget mosnak át a brit bankrendszeren és az ingatlanpiacon.

Ben Wallace, a brit belügyminisztérium belbiztonsági kérdésekért felelős államtitkára az UWO-rendelet életbe léptetését annak idején egy lapinterjúban azzal indokolta, hogy a kormányzati eszköztár minden erejével fel kell lépni a Nagy-Britanniát befektetési paradicsomként használó bűnözők és korrupt politikusok ellen.

Wallace szerint, ha valaki például egy külföldi ország "szerény javadalmazású" parlamenti képviselője, ám hirtelen szert tesz egy fontmilliókat érő házra Knightsbridge-ben, és nem tudja megmagyarázni, hogy honnan volt rá pénze, akkor az ingatlant a brit hatóságok lefoglalják, értékesítik és a bevételt a brit bűnüldözés finanszírozására fordítják.

A londoni Knightsbridge városrész a világ legdrágább ingatlanpiacai közé tartozik, és ebben a kerületben van a Harrods áruház is.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!