Orbán János Dénes drámaíró, műfordító és Pejtsik Péter Az Orfeum mágusa című operettjét Bozsik Yvette rendező, koreográfus állítja színpadra.
Pénteken 17 órától másfél órán át tartó zenés utcabált rendeznek a Nagymező utcában és a teátrum előtti téren. A közönséget tűzzsonglőrök és artisták várják, kikiáltó, dobos és trombitás is fellép, emellett felavatják Somossy Károly szobrát. Szombaton és vasárnap 17 óra 30 perctől ismét a színház előtti térre várják az érdeklődőket.
A bemutatót keretbe foglaló Orfeumi játékokra jegyet váltók eközben már részt vesznek a programokon az operettszínházban, hiszen Homonnay Zsolt rendezésében, Somfai Péter látványterveivel megelevenedik Somossy világa, az Orfeum és a Kis Konstantinápoly elnevezésű vigalmi negyed miliője.
Mint írják, 19 órától a nézők elé tárul a Budapesti Operettszínház új nagyoperettje, Az Orfeum mágusa, amelyben a teátrum sztárjai lépnek fel Ferenczfy-Kovács Attila építész, díszlet- és látványtervező játéktereiben és Berzsenyi Krisztina jelmezeiben, amelyek megidézik a kor divatját, de megjelenítik a mai trendek vonalait is.
A közleményben kiemelik, hogy a Kiss-B. Atilla által megálmodott színházi vállalkozás időzítése nem véletlen, hiszen az Operettszínház idén ünnepli százéves jubileumát, Magyarország kormánya pedig a 2023-as évet a magyar operett évének nyilvánította. Az összművészeti műfajnak 1923-tól ad otthont a Nagymező utca 17. szám alatti épület. A teátrum története összefonódott Somossy Károly életével, aki 1894-ben ezen a helyen nyitotta meg Orfeumát.
Ebben a miliőben gyökerezik a 20. század első felének előadóművészeti és operett forradalma, nem kevésbé irodalmunknak az a vonulata, amelyet Krúdy Gyula és Heltai Jenő neve fémjelez, de Hollywood és a Broadway megálmodói közül is többen ebből a világból merítettek ihletet - áll a közleményben.
Mint felidézik, a színház főigazgatója korábban elmondta, hogy unikális mű született, amelynek minden dallama hiteles és minden szövegrészlete sokatmondó, többrétegű jelentéstartalommal. "Aki csupán önfeledt szórakozásra vágyik, ugyanúgy élvezni fogja az előadást, mint az a néző, aki szellemi gyöngyszemek után kutatva felfejti a darab mélyebb rétegeit" - fogalmazott Kiss-B. Atilla.
Orbán János Dénes, az operett librettójának írója korábban elmondta: bízik benne, hogy a darab közelebb hozza majd a fiatalokat a műfajhoz, hiszen Az Orfeum mágusa 21. századi operett, amely mentes az archaizáló, nosztalgikus fogalmazásmódtól, mai nyelven szól a közönséghez.
Ferenczfy-Kovács Attila díszlettervező elárulta, hogy a színpadi látványban az Orfeum szelleme is megelevenedik, hiszen a történet is elsősorban az impozáns épületben játszódik. A másik hangsúlyos helyszín a Kis Konstantinápoly lesz: az ehhez készülő díszletek az Ezeregyéjszaka mesebeli, szürreális világát idézik a nézők elé.
A Budapesti Operettszínház premierjein Pfeiffer Gyula karmester, főzeneigazgató és Tassonyi Zsolt karmester zenei vezetésével csaknem az egész társulat színpadra lép. Közreműködik a Budapesti Operettszínház Zenekara, Énekkara, Balettkara és Musical Együttese.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!