Az ezüst aranykora - A magyar ezüstművesség 300 éve a BÁV kiállításán

Kultúra, 2019.06.17

Az ezüst aranykora - Ezüsttárgyak a történelmi Magyarországról címmel a 16. századtól a 20. század fordulójáig tekinti át a magyarországi ezüstművesség történetét a BÁV keddtől ingyenesen megtekinthető kiállítása.

A BÁV 100 éves aukciós jubileumi ünnepségsorozatának részeként megnyíló tárlat a mindennapi használati eszközöktől a liturgikus tárgyakon át a gyűjtői ritkaságokig a legnagyobb ötvösmesterek virtuóz alkotásait vonultatja fel. A tizenkét jelentős hazai gyűjteményből származó, csaknem 150 alkotás reprezentatív képet ad a történelmi Magyarország 16. és 20. század közötti ötvösművészetéről - tájékoztatta az aukciósház hétfőn az MTI-t.

A BÁV közleménye szerint a szakértők a kiállítás anyagának összeállításakor a legkvalitásosabb műalkotásokból és a nagyközönség által eddig ismeretlen mesterművekből is válogathattak. A magyar ötvösművészetről eddig nem rendeztek ilyen átfogó kiállítást magángyűjteményekből, ráadásul a tárlathoz egy katalógus is készült, amelyben a tárgyak leírása mellett a rajtuk látható különleges próbabélyegek, mesterjelek és évbetűk is megtalálhatók - hangsúlyozzák a szervezők.

A kiállítási anyagot földrajzi területenként csoportosították, így a vitrinekben a műfaj szinte valamennyi jellegzetes típusa felvonul, legyen szó étkezési ezüstökről, kegytárgyakról, használati- és dísztárgyakról vagy különleges gyűjtői ritkaságokról.

A tárlat legrégebbi tárgya egy 1596-ban készült, erdélyi talpas pohár, amely mintegy 150 másik remekművel együtt augusztus 31-ig lesz látható a BÁV Apszistermében.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!