Felavatták Gyurkovics Tibor emléktábláját az I. kerületben

Kultúra, 2018.11.16

Emléktáblát állított a 10 éve elhunyt Gyurkovics Tibor emlékére a költő egykori lakóházának falán a Budavári Önkormányzat.

Felavatták Gyurkovics Tibor emléktábláját az I. kerületben "Gyurkovics Tiborban olthatatlan vágy élt a szebb, a tisztább, a boldogabb életre, szeretett élni, szeretett itt élni, ebben az istenverte, istenáldotta Kárpát-medencében, Magyarországon, azon belül itt Budán, a Krisztinavárosban" - mondta beszédében Nagy Gábor Tamás, a kerület polgármestere a pénteki táblaavatón.

"Nem a címek és a rangok voltak neki fontosak, hanem a barátok, a pályatársak, az emberek, a közösség, amely szeretetével körülvette őt" - fűzte hozzá.

"Költészete, személyisége, mágikus erejű lírája, szenvedélyessége, megnyilvánulásai, rendkívüli tehetsége, humora, műveltsége, vitát provokáló előadásai mindenkit bűvkörébe vontak. Mindig az a tűz lobogott benne, ami a verseiben" - emlékezett régi barátjára Szakonyi Károly Kossuth- és József Attila-díjas író.

"Hitt a szeretet mindenhatóságában, de tudta, hogy az ember a Földön megválthatatlan. A költészet volt igazi terrénuma, de tehetsége nem ismert határt. Novellát, tárcát, regényt, drámát, gyerekeknek szóló verseket, könyveket írt, színészi képességeit pedig saját darabjában, a színpadon is kiélhette" - mondta.

"Gyilkos humorú, okos, a közéletről, a szerveződő politikai életről a napilapokban közölt tárcái, a rádióban elhangzott jegyzetei Ady publicisztikájához mérhetők, kirobbanó erejű írások, a kor örök lenyomatai. Gyurkovics Tibor eredeti tehetségével a kor legjelentősebb költői sorába tartozik" - emelte ki a pályatárs.

Az emléktábla avatás után a Tabán moziban levetítik az Irodalmi séta Gyurkovics Tiborral című riportfilm Krisztinavárosi részét.

A Mészáros utca 10-es szám alatti ház falán elhelyezett emléktáblát Farkas Ádám szobrászművész készítette.

Gyurkovics Tibor 1931. december 18-án született Budapesten. Dolgozott a veszprémi Petőfi Színház dramaturgjaként, de tagja volt az Új Idő szerkesztőbizottságának, társelnöke a Magyar Írókamarának, alelnöke a Magyar Művészeti Akadémiának, elnöke, majd tiszteletbeli elnöke a Magyar Írók Egyesületének. Mindezek mellett elnöke volt az alternatív Kossuth-díjat létrehozó Alternatív Magyar Művészeti Díj Alapítvány kuratóriumának is.

Munkásságát József Attila-díjjal, Kossuth-díjjal, Magyar Örökség-díjjal és Magyar Művészetért Díjjal ismerték el, a Budavári Önkormányzat pedig díszpolgári címet adományozott neki. Az író 2008. november 16-án, hetvenhét éves korában hunyt el.

(FOTÓ)
(MTI)

Galériánk

Felavatták Gyurkovics Tibor emléktábláját az I. kerületben Felavatták Gyurkovics Tibor emléktábláját az I. kerületben
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!