Puskás Imre kifejtette, hogy a kormány nemcsak a 2016. évi kölségvetésben biztosította a 200 millió forintos keretet a Rómer Flóris Terv céljaira, hanem ez az összeg a következő években is rendelkezésre áll majd. Az épített örökség megóvása az egész Kárpát-medence területét érinti, nemcsak az egy tömbben élő vagy a szórványmagyarság esetében lehet pályázni a támogatásra, hanem - kiemelkedő érték esetében - azon települések is részesülhetnek benne, ahol már nem élnek magyarok.
Az év elején elindított programban 53 helyszín szerepel, összesen 117 millió forintos támogatással.
A helyettes államtitkár hozzátette: helyszínenként 500 ezer és 8 millió forint közötti támogatásban részesülhetnek a pályázók. Ez az összeg teljes felújításra nem elég, de lehetőség nyílik arra is, hogy több éven keresztül folyamatosan pályázzanak az érintettek.
Diószegi László, a Teleki László Alapítvány igazgatója elmondta, hogy a demográfiai helyzet miatt sokfelé került végveszélybe a magyarság és az épített örökség is. Az alapítvány feladata a szakmai kontroll biztosítása a pályázóknak, nehogy értékek semmisüljenek meg a felújítások során.
Kassai Gyula, Barsi Református Egyházmegye esperese elmondta: a hontvarsányi templom újra régi fényében tündököl, ezzel is erősítve a környék magyarságát. Ma 47 gyülekezet található az egyházmegye területén, ez alig több, mint ötezer embert jelent. Ez a lélekszám száz évvel ezelőtt még 20 ezer körül volt. A 800 éves, Árpád-korból fennmaradt templom a környékbeli szórványmagyarság megmaradását fogja szolgálni.
Az esperes köszönetét fejezte ki a magyar kormánynak a támogatásért, és reményét fejezte ki, hogy a kisebbségben élő magyarság érdekeiért további összefogás is megvalósul.
A Rómer Flóris Terv keretében a 2016. évi egyedi döntések révén Erdélyben 30, Kárpátalján 9, a Felvidéken 8, a Vajdaságban, Horvátországban és Szlovéniában pedig 2-2 magyar vonatkozású emlék felújítása várható.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!