Átadták az Ezüstgerely-díjakat

Sport, 2022.05.18

A Magyar Olimpiai és Sportmúzeumban szerdán kihirdették az Ezüstgerely 2022 - Sport a kortárs magyar művészetben elnevezésű pályázat díjazottjait, és megnyitották azt a kiállítást, amelyen június 19-ig megtekinthetők a legjobb alkotások.

Szabó Lajos, a múzeum igazgatója emlékeztetett rá, hogy hatvan éve adták át először az Ezüstgerely-díjakat, és idén már 31. alkalommal hirdettek eredményt. Ezúttal 171 alkotó 538 pályaművel mutatta meg magát. A kétévente kiírt pályázat új kiállítása négy héten át hétfő kivételével 10 és 17 óra között látogatható.

"A kezdeményezés újból és újból felhívja a figyelmet arra, hogy a sport és a művészet a kultúra része. Az Ezüstgerely magas nívójú, nagyra becsült pályázat. Örvendetes, hogy ezúttal is sokan jelentkeztek, hogy bemutassák a sport szépségét, gyötrelmeit, harmóniáját" - hangsúlyozta megnyitóbeszédében Schmitt Pál kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó, a Nemzet Sportolója, NOB-tag.

Sportfotó kategóriában a többszörös Ezüstgerely-díjas Illyés Tibor, az MTI fotóriportere harmadik helyezést ért el A nagy pillanat című fotójával. Film-videó kategóriában Tóth Bálint, az M4 Sport vezető szerkesztője második helyezett lett Milák Kristóf: A jóslat című alkotásával.

"A film készítése közben végig gondban voltunk, hogy jót teszünk-e vagy sem. Kristóf akkor még nem volt olimpiai bajnok, és aggódtunk, nehogy elrontsuk őt. Kiderült, semmi sem tudja kizökkenteni. Remélem, nem lesz mérges azért, hogy mi csak az ezüstérmet hoztuk el. A film csapatmunka volt, Korsós Kristóf kollégám és az M4 Sport összteljesítménye" - nyilatkozta Tóth Bálint az MTI-nek.

-------------------------------------------------
Az Ezüstgerely-díjat a zsűri nem adta ki.
II. helyezés: Dluhopolszky László kiállított munkái
II. helyezés: Mátrai István: Diszkoszvetés (az elmozdulás érzete)
III. helyezés: Szalai Attila kiállított munkái
Különdíj: Vörös Botond: Manta Swim - Fürdőruha kollekció arculat

Sportfotó kategória (31 fotográfus, 258 alkotás):

Ezüstgerely-díj: Szalmás Péter: Karatréning 1-6. című sorozata
II. helyezés: Rózsa Tamás: Amikor kirepül
III. helyezés: Illyés Tibor: Nagy pillanat
III. helyezés: Szabó Miklós Atlétika vb 1-6.
Különdíj: Hidvégi János Gábor: Férfias játékok
Különdíj: Micheller Szilvia: Gubanc

Sportirodalom kategória (15 pályázó, 19 mű):

-------------------------------------------
Ezüstgerely-díj: Dávid Sándor, Dobor Dezső: Mert szeretek élni...
II. helyezés: Regős Mátyás: Tiki
III. helyezés: Csillag Péter: Hátsó füves - Barangolás a magyar futball rejtett tájain
Különdíj: B. Bába Éva - Sándor Mihály - Dénes Tamás: A világ labdarúgásának története I-V.
Különdíj: Dénes Tamás, S. Tóth János, Szöllősi György: A körkép (951 lépés a Puskás Arénában, 126 képen a világ története)
Különdíj: Fehér Ferenc: Csodás évek "Köszönöm KSI"
Oklevél: Lubics György: A homokdűnén túl
Oklevél: Szigeti Csaba: Viharsaki sporthistóriák
Oklevél: Vörös Csaba: A magyar asztalitenisz világbajnok anekdotái