Giro d'Italia - Bernal szakaszgyőzelemmel növelte előnyét, Valter 13. összetettben

Sport, 2021.05.24

Egan Bernal nyerte a Giro d'Italia országúti kerékpáros körverseny 16. szakaszát, ezzel növelte előnyét összetettben, amelyben Valter Attila a 21. helyen ért célba, ezzel összetettben a 13.

A Saciléből induló táv az eredeti tervek szerinti Cortina d'Ampezzo 5700 méternyi szintkülönbséggel és 212 kilométeres hosszal méltán lett volna az idei olasz körverseny királyetapja. A Dolomitokban gyorsan változó időjárás és a várható hó, eső miatt a rajt előtt két első kategóriás emelkedőt, a Fedaiát és a Pordoit kivették az így 153 kilométernyire rövidült útvonalból.

A Cortina d'Ampezzóig tartó szakasz elején egy első kategóriás emelkedő maradt benn, majd a távot a Giau-hágó - amely 2233 méteres magasságával a Cima Coppi, azaz az idei Giro legmagasabb hágója -, illetve az ezt követő 17 kilométeres lejtmenet zárta.

A rövidített, hideg és esős etapon húsz fő feletti szökevénycsoport tekert el - benne Dina Mártonnal (EOLO-Kometa) -, ettől tekert el egy hatfős élboly. Az emelkedőn már csak az esélyesek kis csoportja üldözte a széthullott szökevénycsoportot, Valter Attila (Groupama-FDJ) ekkor már nem volt ott a rózsaszín trikós Bernalékkal. A 2019-es Tour de France-on győztes kolumbiai öt kilométerrel a hegytető előtt támadott, egymás után szakította le riválisait, majd a szökevényeket is befogva elsőként ért fel a hegycsúcsra. A hajrában még az esőkabát levételére is volt ideje a fölényes győzelmet arató Bernalnak, akinek ez volt második etapsikere az idei Girón.

Valter Attila nyolc és fél perc hátránnyal 21. lett, ezzel összetettben két helyet hátracsúszva a 13.

Dina Márton közel 28 perces hátránnyal ért célba a 74. helyen.