Női kosárlabda Eb - Spanyol címvédés Belgrádban

Sport, 2019.07.08

A spanyol válogatott megvédte címét a szerb-lett rendezésű a női kosárlabda Európa-bajnokságon, miután a vasárnapi döntőben könnyedén legyőzte a franciákat Belgrádban.

Női kosárlabda Eb - Spanyolország az Európa-bajnok Eredmény:

döntő:
Spanyolország-Franciaország 86-66 (32-21, 18-15, 20-20, 16-10)
--------------------------------------------------------------

Legjobb dobók: Xargay 23, Dominguez 13, Palau 12, illetve Gruda 18, Hartley 17, Miyem 11

A szerb sikert hozó bronzmérkőzéshez képest alaposan megcsappant a nézőszám a Beograd Arenában, az akkori 4500 szurkolónak már csak a fele figyelte a 2017-es prágai Eb-döntő "újrajátszását". A Rióban olimpiai második spanyolok alaposan belekezdtek, a Dinamo Kurszkkal a soproni négyes döntőben Euroliga-ezüstérmes Marta Xargay három triplával nyitott, majd az Eb legidősebb játékosa, a szeptemberben 40 éves Laia Palau is betalált. Az előző három kontinenstornán ezüstérmes franciák egy időkérést követően 17-8-ról 19-18-ra feljöttek, a nyitónegyed 53 (!) pontot hozott.

A folytatásban az olimpiai negyedik francia együttes 17 pontos hátrányba került, a spanyolok óriási tempót diktáltak, és 50-36-os vezetésnél vonultak el a nagyszünetre. Franciaország mindössze 13 másodpercig vezetett az első húsz percben.

Fordulás után kilenc pontra csökkent a különbség, de a 26. percben 67-49-nél már eldőlni látszott a finálé, miközben az elődöntőben 20 pontot szóró francia Marine Johannes ezúttal csak hét pontnál tartott. Az utolsó játékrészben Xargay bedobta ötödik tripláját és 23. pontját, és öt perccel a vége előtt, 76-59-nél már csupa mosolygó arcot lehetett látni a spanyol kispadon. A vártnál egyoldalúbb döntőt magabiztosan nyerte a címvédő, a franciákat pedig vigasztalhatja, hogy sorozatban hatodszor zárták éremmel az Eb-t.

A tavaly vb-harmadik spanyol válogatott egymás után negyedszer állhatott Eb-dobogóra, és 1993, 2013 és 2017 után negyedszer lett Európa legjobbja.

A szerb-lett Eb-ről az első hat helyezett vehet részt a jövő februárban sorra kerülő, 16 csapatos olimpiai selejtezőben, Magyarország hetedikként már nem juthat ki a tokiói játékokra. A kvalifikációs torna során négy kvartettben küzdenek majd a csapatok, és mindegyikből az első három jut ki az olimpiára. Érdekes, hogy a selejtezőtornán a tavaly világbajnok Egyesült Államok és a házigazda Japán is szerepel, noha ők már automatikusan kvótához jutottak, így a számukra nincs tétje a selejtezőnek.

bronzmérkőzés:
Szerbia - Nagy-Britannia 81-55 (25-16, 15-17, 21-6, 20-16)