Roland Garros - Swiatek a női bajnok

Sport, 2020.10.10

Iga Swiatek nyerte a francia nyílt teniszbajnokság női egyes versenyét, mivel a szombati döntőben két szettben legyőzte az amerikai Sofia Kenint. A lengyel játékos pályafutása első Grand Slam-trófeáját szerezte meg.

női egyes, döntő:
Iga Swiatek (lengyel)-Sofia Kenin (amerikai, 4.) 6:4, 6:1

A 19 éves Swiatek a világranglista 54. helyezettjeként óriási meglepetésre jutott a fináléba, és a számítógépes WTA-rangsor 1975-ös bevezetése óta ő a legalacsonyabban jegyzett döntős Párizsban. Egyesben Szeles Mónika 1992-es diadala óta a legfiatalabb bajnok lehetett a salakos csúcstornán, ráadásul előtte még egyetlen profi versenyt sem nyert. Hat korábbi Grand Slam-tornáján a legjobb eredménye a nyolcaddöntő volt, idén pedig előzőleg még szettet sem bukott a Roland Garroson, összesen pedig 23 gémet vesztett. Swiatek 81 év után az első lengyel nő volt a párizsi fináléban.

A 21 éves Kenin, aki hatodik a WTA-rangsorban, februárban váratlan diadalt aratott az Australian Openen, emellett négy WTA-viadalon ünnepelhetett. A GS-tornákon 16/1-es idei mérleggel büszkélkedhetett, Párizsban eddigi hat meccséből négyszer kényszerült három szettre, összesítve több mint három órával többet töltött a pályán, mint riválisa.

Ami a döntősök egymás elleni mérlegét illeti, profiként először találkoztak, juniorként pedig a 2016-os Roland Garros korosztályos versenyében csaptak össze, és Swiatek két szettben nyert.

A finalistákat 14 fok, napsütés és - a koronavírus-járvány miatt - néhány száz néző várta a Philippe Chatrier Stadionban. A varsói teniszező kezdett jobban, Kenin az első három gémben összesen csak három labdamenetet nyert. Ezután viszont összeszedte magát, ügyesebben irányított, így utolérte Swiateket, aki ismét brékelt, 5:3-nál viszont nem tudta kiszerválni a játszmát, de riválisa adogatásából már hozta a 48 perces nyitószettet.

A felek a folytatásban is sokat rontottak, a második játszma két brékkel indult, az első 12 játékból hétszer vették el egymás adogatását. A moszkvai születésű Kenin combproblémák miatt ápolást kért, kissé lelassult a mozgása, ezt kihasználva Swiatek 4:1-re meglépett. A lengyel az utolsó 23 labdamenetből húszat megnyerve 1 óra 24 perc alatt diadalmaskodott.

Swiatek karrierje első trófeája mellé 1,6 millió eurót (568 millió forint) kapott, és hétfőtől a 17. helyen jegyzik a világranglistán.