OGY - Krónika 8. rész (energetikai hivatal)

Belföld, 2018.06.26

Az energetikai hivatalról szóló törvény módosítását kezdeményező javaslat vitájával folytatta keddi munkáját az Országgyűlés.



Fidesz: elsősorban a lakosság érdekét szolgálja a változtatás


Bánki Erik (Fidesz) szerint elsősorban a magyar lakosság érdeke az energetikai hivatalról szóló törvény módosítása. Ki ne szeretne tenni a fogyasztók kedvére? - mondta.

Felidézett olyan eseteket, amikor százezres nagyságrendű ügyfélkörrel szemben követtek el egyszerre szabálytalanságokat a szolgáltatók. Mint fogalmazott, a külföldi multinacionális vállalatoknak "semmi se szent", extraprofitjuk érdekében elmulasztják a fogyasztók megfelelő tájékoztatását vagy figyelmen kívül hagyják a rezsicsökkentés előírásait.

A magyar családok érdekei csak egy erős hivatallal védhetők, és a közérdekű igényérvényesítés intézménye által a jelenleginél szélesebb körben állhat ki a fogyasztók védelmében a hatóság - hangsúlyozta.

Fontos elemnek nevezte a bérezési rendszer pontosítását, a foglalkoztatási kérdések szabályozását. Rámutatott: a dolgozók tisztességes, az energetikai szektorban is elfogadható javadalmazásban részesülnek majd.

A fideszes képviselő ismertette azt is, hogy a bírságbevételeknek mindössze 30 százalékát kell a jövőben a büdzsébe befizetnie a hivatalnak a jelenlegi 40 százalékkal szemben, a többletforrás pedig a családok felvilágosítására, az ügyintézés hatékonyabbá tételére fordítható.



Jobbik: még sok a tennivaló a fogyasztók védelmében


Kepli Lajos (Jobbik) úgy ítélte meg, hogy az előterjesztés tartalmaz támogatható elemeket, a szolgáltatók visszaélései ellen ugyanis hatékonyan kell fellépni. Ezek közül kiemelte például a túlszámlázásokat, amelyek ellen az egyének nehezen védekezhetnek.

Hangot adott ugyanakkor azon félelmének is, hogy a hivatal visszaél a közérdekű igényérvényesítés alkalmazhatóságával, azzal nem kizárólag a fogyasztók érdekében él majd vele.

Szinén kétséget ébreszt a Jobbikban az illetményalap szabad megállapítása - folytatta, és kitért azon félelmére, hogy milliós fizetéseket határoznak majd meg az intézménynél. Elismerte ugyan, hogy ezen a területen a versenyszférában igen magasak a bérek, szerinte azonban mérlegelni kell majd, hogy a hivatali dolgozók juttatása arányban áll-e más hivatalok béreivel. Van-e plafon? - tette fel a kérdést.

Rámutatott: a bevételek növekvő mértékével kapcsolatban is el kell kerülni a visszaéléseket.

Összességében megállapította, még sok a tennivaló annak érdekében, hogy a hivatal megfelelően láthassa el a fogyasztók védelmét.


KDNP: előremutató az indítvány


Aradszki András (KDNP) azt mondta, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) egyszerre tudja védeni az ügyfelek érdekeit és szolgálni a nemzetstratégiai célokat. A hivatal a magyar gazdaság stratégiai területeit szabályozza és ellenőrzi - emelte ki a vezérszónok.

A benyújtott javaslat az ügyfélbiztonság szempontjait is szolgálja - hangsúlyozta.

Szükséges, hogy megfelelően képzett emberek dolgozzanak a hivatalban - jelentette ki a MEKH alkalmazottainak béreiről szólva a kormánypárti képviselő. Hozzátette, miután nagyon nagy a piac elszívó hatása, megfelelő bérszínvonalat kell biztosítani a dolgozók számára. A hivatal sikeres működéséhez az is szükséges, hogy megfelelő közgazdászok, jogászok, vagyonértékelők, elemzők dolgozzanak ott - szögezte le.

Az indítvány előremutató és akár példamutató is lehet - összegezte véleményét Aradszki András.


MSZP: irritálóan magas béreket kaphatnak a MEKH vezetői


Varga László (MSZP) arról beszélt, hogy a javaslat nagyobb szabadságot, több függetlenséget és több pénzt biztosít a hivatalnak. Ennek része, hogy a MEKH-nek a jelenleginél kevesebbet kell befizetnie a központi költségvetésbe a hozzá befolyó pénzekből, ráadásul ezeket a forrásokat a korábbiaknál kötetlenebbül használhatja fel - emelte ki. Ez viszont lehetőséget ad az átlagemberek számára "irritáló" bérek kifizetésére - bírált, hozzátéve, a hivatal vezetőjének és helyettesének illetménye kiugróan magas.

A képviselő a közérdekű igényérvényesítésre áttérve azt mondta, remélik, hogy a MEKH a jövőben hatékonyabban dolgozik mint eddig.

A javaslatnak vannak előremutató részei, de olyanok is, például a bérezés, amelyek zavarhatják a lakosságot - mondta a politikus.


LMP: nem a bérplafont és a szakmai követelményeket kell eltörölni


Schmuck Erzsébet (LMP) bejelentette, hogy a törvénymódosítással szemben kritikusak, a hivatallal szemben pedig bizalmatlanok. Már a MEKH létrehozását sem pártolták, mert nem értettek egyet azzal, hogy a kormány egy nagy szakmai szervezetben hozza össze különböző területek felügyeletét - közölte.

A példátlan hatalmú hivatal nem tudta megakadályozni, hogy az energia- és a közszolgáltatási szektor egyre nagyobb hányada váljon "kormányközeli oligarchák monopóliumává" - mondta a vezérszónok, hozzátéve: a jogszabálynak papíron van egy fogyasztóvédelmi lába is, de a gyakorlatban azt látták, hogy ezeket az előírásokat általában a kormányhoz közelállók helyzetbe hozására használják fel.

A képviselő azt mondta, súlyos kifogásaik vannak a bérezési szabályokkal is. A MEKH dolgozói ezentúl jelenlegi jövedelmük többszöröséhez juthatnak anélkül, hogy ezért cserébe kiugróan jó szakmai teljesítményt kelljen nyújtaniuk - bírálta a változtatást Schmuck Erzsébet.

Nem a bérplafont és a szakmai követelményeket kell eltörölni, hanem elő kell írni olyan kritériumokat, amelyek megakadályozzák, hogy valaki egy állami hatóságtól egy cég vezetésébe kerüljön át - mondta, és jelezte: az LMP nem támogatja a javaslatot.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!