Emmi-főosztályvezető: az ország minden vállalkozása találhat együttműködő intézményt a felsőoktatásban

Gazdaság, 2017.05.25

Az egyetemi rendszer átalakulásának köszönhetően a vállalkozások az ország minden régiójában találhatnak felsőoktatási partnerintézményt, a piaci szereplők és a kutatás-fejlesztés kapcsolatát a felsőoktatásban is erősíteni kell - mondta Szabó István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) főosztályvezetője a Portfolio Járműipar 2017 konferencián csütörtökön, Budapesten.

A gazdasági hírportál rendezvényén az Emmi felsőoktatás- és kutatásstratégiai főosztályának vezetője közölte: a kormány hosszú távú szakpolitikai koncepciója szerint piacosítani kell a képzéseket, ezért erősíteni kívánják többek között a vállalkozói ismeretek oktatását, fejlesztik a kutatói infrastruktúrát, megkönnyítik a gyakorlati tapasztalattal rendelkezők bekapcsolódását a posztgraduális képzésekbe és támogatják az innovációközpontú kutatás-fejlesztést. Hozzátette, hogy a kormány a járműgyártásban kulcsszereplőnek tekinti a nagyobb vállalatokat, a kis- és középvállalkozásokat pedig abban kívánja segíteni, hogy beszállítóként minél előnyösebb helyzetbe kerüljenek.

A portfolio.hu konferenciáján Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősségi Intézet ügyvezetője egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy az oktatásnak a gyorsan elavuló tudás problémájára megoldást kell találnia, hiszen a cégek emiatt cserélik le a frissen végzett szakembereket néhány év elteltével újabbakra. Kedvező lehet ugyanakkor a munkaerőpiac számára, hogy az automatizálás várhatóan még évekig annyira költséges lesz, hogy jobban megéri szakképzetlen dolgozókat alkalmazni a feldolgozóiparban - tette hozzá. Romhányi Balázs szerint Magyarországon a szakképzettek hiánya nem mennyiségi, hanem strukturális problémát jelent, hiszen csak bizonyos szakemberek hiányoznak a munkaerőpiacról, más területeken viszont továbbra is túlkínálat van.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a magyarországi járműgyártásban a hozzáadott érték több mint 90 százalékát a cégek kevesebb mint ötöde állítja elő, a nagyobbak között pedig nincsenek magyar vállalatok: az ügyvezető szerint a piacméret, az értékesítés lehetősége a gyártásba fektethető összeget is behatárolja, ez pedig korlátozza a termelékenységet.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!