A Római Szerződés aláírásának 60. évfordulójára emlékeztek egy budapesti konferencián

Külföld, 2017.03.23

Az Európai Unió: az első 60 év után címmel rendeztek nemzetközi konferenciát csütörtökön a Külgazdasági és Külügyminisztériumban, a Római Szerződés aláírásának 60. évfordulója alkalmából.

A Római Szerződés aláírásának 60. évfordulójára emlékeztek egy budapesti konferencián A rendezvényen Németh Zsolt (Fidesz), az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke félreértésnek nevezte, hogy Magyarország Európa-ellenesen akarná a nemzeti érdekeit érvényesíteni, hiszen az érdekei szorosan összefüggnek az európai érdekekkel. Erős, versenyképes, fenntartható Európát akarunk, csak gyakran másképp látjuk, hogy mi válik Európa javára - mondta. Magyarország a visegrádi országokkal kisebbséget alkot e tekintetben a véleményével, és ezek az országok nem akarják a nemzeti identitást az európai identitás alá rendelni - magyarázta.

A politikus szerint sok vád éri Magyarországot, hogy nem akar több Európát, több közösségi hatáskört, de ez nem igaz, ugyanis Magyarország akar például közös európai védelempolitikát és digitális piacot. Magyarország a sikeres nemzetek Európáját szeretné látni, mert így lehet erősebb az EU - mutatott rá. Hozzátette: értelmetlen a vita, hogy több vagy kevesebb Európára van-e szükség, inkább arról kell beszélni, hogyan lehetne jobbá, sikeresebbé tenni Európát, és ebből a szempontból kell megítélni, hogy melyik hatáskör melyik szinthez tartozzon.

Németh Zsolt megjegyezte: Magyarország nem EU-ellenes, nagy az EU támogatottsága a lakosság körében, de az ország ellenzi a migránskvótákat, mert az gyengítené az EU-t.

Arra is kitért, hogy a kulturális sokszínűséget meg kell őrizni Európában, azonban ez elkülönítendő a multikulturalizmustól, a kultúráknak egymást gazdagítaniuk kell, nem összeolvadniuk.

Pier Ferdinando Casini, az olasz szenátus külügyi bizottságának elnöke kiemelte: ma divat Európa problémáiról beszélni, de nem szabad elfeledkezni arról, hogy "60 év siker, béke áll mögöttünk, az EU egy sikertörténet, ezt különösen hangsúlyozni kell most, amikor olyan sok kihívással nézünk szembe".

Az olasz politikus is megemlítette: ma gyakran felteszik a kérdést, hogy több vagy kevesebb Európára van-e szükség. Viszont olyan nagy változások tapasztalhatók a világban, hogy nyilvánvalóan bizonyos problémákkal, például a migrációval, egyetlen ország sem képes egyedül megbirkózni - vélekedett.

Közölte: az EU a világ GDP-jének egyre kisebb hányadát állítja elő, hátrányba szorul több feltörekvő országgal szemben, és egyetlen ország - még a legerősebb uniós tagállam, Németország - sem tud egymaga helytállni a világgazdasági versenyben.

Pier Ferdinando Casini hangoztatta: meg kell érteni, hogy szükségünk van Európára, de a jelenlegi unió nem működik jól, és ha így folytatódik, nem leszünk képes megvédeni azt az Európát, amelyet létrehoztunk.

Hatvan éve, 1957. március 25-én írta alá Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, a Német Szövetségi Köztársaság és Olaszország az Európai Gazdasági Közösséget (EGK), valamint az Európai Atomenergia Közösséget (Euratom) létrehozó Római Szerződést. Az EGK-ből nőtt ki az Európai Közösségek, majd az Európai Unió. (FOTÓ)
(MTI)

Galériánk

A Római Szerződés aláírásának 60. évfordulójára emlékeztek egy budapesti konferencián A Római Szerződés aláírásának 60. évfordulójára emlékeztek egy budapesti konferencián
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!